English
русский
Українська

Trending:

Dlaczego w ZSRR wszystkie choroby były leczone bankami, chociaż nie było żadnego efektu

Banki były uważane za lekarstwo na wiele chorób w Unii. Źródło: Stworzony z pomocą sztucznej inteligencji

Ci, którzy żyli w ZSRR jako dzieci, mogą pamiętać ludzi z charakterystycznymi okrągłymi siniakami na klatce piersiowej i plecach. Są to ślady po słoikach, które były używane do leczenia wielu chorób.

Obecnie praktykę tę można znaleźć tylko w wyspecjalizowanych ośrodkach medycyny tradycyjnej i niektórych gabinetach masażu. OBOZ.UA dowiedział się, skąd wzięły się słoiki w Związku Radzieckim, do czego były używane i dlaczego nigdy na nic nie pomogły.

Dlaczego banki stały się popularne w ZSRR

Medycyna radziecka była, delikatnie mówiąc, bardzo specyficzna. Lekarze przyjmowali dużą liczbę pacjentów, otrzymywali bardzo skromne wynagrodzenie za swoją ciężką pracę i otrzymywali bardzo mało materiałów i leków do swojej pracy z powodu całkowitego niedoboru. Dlatego lekarze byli tak nerwowi i spięci, często komunikowali się z pacjentami i wykonywali zabiegi w niegrzeczny sposób. Dodając do tego brak znieczulenia do większości zabiegów, gorzkie leki bez skorupek i szczególnie przygnębiające środowisko radzieckich szpitali, można zrozumieć, dlaczego ludzie w ZSRR woleli być leczeni w jakikolwiek sposób, aby uniknąć pójścia do "zaawansowanej" medycyny.

Skąd się wzięły banki

Praktyka ta została najprawdopodobniej zapożyczona z tradycyjnej medycyny chińskiej. Zgodnie z jej zasadami, stosowanie puszek poprawia mikrokrążenie krwi w tkankach, zwiększa odporność organizmu, zmniejsza ból i przyspiesza powrót do zdrowia.

Aby umieścić słoik, wytwarza się w nim próżnię za pomocą alkoholu i ognia, a następnie przedmiot jest natychmiast przykładany do ciała - zwykle na plecach, rzadziej na klatce piersiowej. Skóra jest natychmiast zasysana, a z powodu napięcia pękają naczynia włosowate i pojawia się miejscowy krwotok. Odczucia są dość nieprzyjemne. Często przerywają miejscowy ból, co prowadzi do subiektywnego uczucia ulgi po zabiegu.

Co leczono za pomocą puszek w ZSRR

Uważano, że masaż próżniowy może złagodzić różne rodzaje bólu. Stosowano go również w leczeniu różnych przeziębień i chorób układu oddechowego. Słoiki miały łagodzić kaszel, przyspieszać produkcję plwociny i zmniejszać stan zapalny. Zabiegowi przypisywano również poprawę elastyczności mięśni i zwiększenie napięcia skóry.

Co na to współczesna medycyna

Medycyna oparta na dowodach nie ma żadnych przekonujących argumentów przemawiających za stosowaniem bańki. Kilka badań pokazuje, że zabieg nie przynosi większych efektów niż oczekiwanie na wizytę u lekarza. Ponadto, American Cancer Society wskazuje, że stosowanie baniek niesie ze sobą niewielkie ryzyko poparzenia skóry. Obecnie procedura ta jest klasyfikowana jako praktyka pseudomedyczna i nie jest zalecana jako substytut leczenia poważnych schorzeń.

Wcześniej OBOZ.UA informował o napoju, który w ZSRR był uważany za lekarstwo na wszystkie choroby. Co zaskakujące, w rzeczywistości może on być przydatny w niektórych przypadkach.

Subskrybuj kanały Telegram i Viber OBOZ.UA, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości

Podstawowa pasta z tuńczyka: 5 minut na przygotowanie

Podstawowa pasta z tuńczyka: 5 minut na przygotowanie

Opcja na szybką przystawkę
Cukier miętowy w 10 minut: jak zrobić niezwykły preparat na zimę

Cukier miętowy w 10 minut: jak zrobić niezwykły preparat na zimę

Potrzebujesz tylko dwóch składników
Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Mogą być spożywane samodzielnie lub dodawane do wypieków