English
русский
Українська

Trending:

Czy filtr przeciwsłoneczny można stosować po kremie nawilżającym: dermatolodzy wyjaśniają wszystkie niuanse

Yulia PoteriankoDama
Każdy potrzebuje ochrony przed promieniowaniem UV, ale czy wiesz, jak prawidłowo jej używać?

Czy możesz dokładnie wyjaśnić, jak prawidłowo stosować filtry przeciwsłoneczne, aby uzyskać pełną ochronę i pielęgnację, jakiej oczekujesz? Z reguły nasza wiedza ogranicza się do tego, że jest on potrzebny tylko w słoneczne dni.

Dermatolodzy twierdzą jednak, że skuteczność produktu może zależeć od etapu rutynowej pielęgnacji skóry. Dlatego Allure zwróciło się do profesjonalnych dermatologów: Joshuy Zeichnera, dyrektora ds. badań kosmetycznych i klinicznych w dziedzinie dermatologii w Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku, oraz Sejal Shah, certyfikowanego dermatologa w Nowym Jorku. Oto, co mieli do powiedzenia.

Kontrowersje wśród lekarzy

Większość współczesnych kobiet stosuje wieloetapową rutynę pielęgnacji skóry. Oczyszczanie, złuszczanie, nawilżanie, odżywianie i makijaż powinny być traktowane nie tylko jako oddzielne procedury, ale także w połączeniu. Obejmuje to również etap ochrony przed promieniowaniem UV.

Według Zeichnera ochrona przeciwsłoneczna z filtrami chemicznymi jest zaprojektowana w taki sposób, że filtry te muszą zostać wchłonięte przez skórę, aby zadziałać. Dlatego każda warstwa pod nimi stworzy przeszkodę w tym ważnym kontakcie, uważa lekarz. W związku z tym radzi najpierw zastosować filtr SPF, a następnie krem nawilżający.

Shah nie zgadza się jednak ze swoim kolegą. Zwraca uwagę, że krem pielęgnacyjny nałożony na krem ochronny może zmienić właściwości SPF. Taka kombinacja może wpływać na sposób, w jaki światło ultrafioletowe oddziałuje na skórę. Z grubsza rzecz biorąc, taka sekwencja po prostu rozcieńczy filtr przeciwsłoneczny i osłabi jego działanie.

Filtry fizyczne i chemiczne

Rodzaj stosowanego filtra przeciwsłonecznego dodatkowo komplikuje sytuację. Może on być oparty nie tylko na filtrach chemicznych, ale także fizycznych, które są minerałami pokrywającymi skórę i odbijającymi promienie słoneczne, zapobiegając ich przenikaniu do komórek. Najlepiej nakładać ten produkt jako ostatnią warstwę.

Produkty, które mają już ochronę przed promieniowaniem UV

Innym niuansem, który należy wziąć pod uwagę, jest obecność filtrów UV w produktach pielęgnacyjnych i dekoracyjnych. Niektóre kremy nawilżające do stosowania w ciągu dnia i podkłady zawierają SPF. W takim przypadku należy upewnić się, że ich współczynnik ochrony wynosi co najmniej 30. I nie musisz decydować, którą warstwę ochrony przeciwsłonecznej zastosować, ponieważ podejście "dwa w jednym" działa tutaj całkiem skutecznie.

Wskazówka końcowa

A co jeśli lubisz używać kremu nawilżającego i ochrony przeciwsłonecznej oddzielnie? Pomimo różnic w podejściu, eksperci nadal byli zgodni co do swoich zaleceń. Zarówno Zeichner, jak i Shah radzili zastosować małą sztuczkę, aby jak najlepiej wykorzystać swoje produkty. Najpierw nałóż lekki krem nawilżający, pozwól mu całkowicie się wchłonąć, a gdy skóra całkowicie go wchłonie, nałóż filtr SPF.

Alternatywnie, możesz stworzyć dla siebie podwójną barierę. Najpierw użyj kremu nawilżającego z filtrami UV, a gdy całkowicie się wchłonie, nałóż dodatkowy filtr przeciwsłoneczny. W tym przypadku można łatwo połączyć filtr chemiczny z filtrami fizycznymi i uzyskać maksymalną ochronę przeciwsłoneczną.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA na Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości

Trend w modzie czy zły gust? Andre Tan doradził, jak prawidłowo nosić ubrania w panterkę

Trend w modzie czy zły gust? Andre Tan doradził, jak prawidłowo nosić ubrania w panterkę

Trend lamparta został stworzony przez Christiana Diora