English
русский
Українська

Trending:

Jak prawidłowo przechowywać kosmetyki: błąd może mieć nieprzyjemne konsekwencje

Yulia PoteriankoDama
Tylko właściwe przechowywanie chroni kosmetyki przed skażeniem bakteryjnym. Źródło: Stworzony z pomocą sztucznej inteligencji

Kosmetyki nakładamy bezpośrednio na skórę, w bezpośredniej bliskości oczu i ust. Dlatego ważne jest, aby zarówno same produkty, jak i narzędzia używane do ich aplikacji były higienicznie czyste. Czy wiesz, jakie czynniki mogą negatywnie wpływać na higienę przechowywania kosmetyków?

Eksperci od makijażu twierdzą, że jest to wilgoć. W wilgotnym środowisku bakterie, które dostają się do produktu, namnażają się znacznie szybciej i mogą zainfekować skórę i błony śluzowe. OBOZ.UA zapytał, jak prawidłowo przechowywać kosmetyki, aby nie znalazły się w wysokiej wilgotności, a także chronić je przed innymi czynnikami ryzyka.

Nie przechowuj kosmetyków w łazience

Warunki w łazience mogą być bardzo wygodne do nakładania makijażu. Woda jest zawsze pod ręką, jeśli trzeba szybko coś zmyć, istnieje wiele opcji luster i świateł, które można zainstalować na szafkach łazienkowych i tak dalej. Ale jednocześnie wilgotność w pomieszczeniu okresowo wzrasta do prawie 100%, gdy bierzemy prysznic. Ponadto mokre ręczniki stale odparowują wodę do powietrza.

Trzymanie kosmetyków w łazience nie jest więc dobrym pomysłem. Spróbuj ustawić swoją toaletkę w bardziej suchym miejscu lub zabieraj ze sobą kosmetyki za każdym razem, gdy chcesz zrobić makijaż.

Porzuć kosmetyczkę

Umieszczanie wszystkich kremów, szminek, cieni do powiek i tuszów do rzęs w specjalnej torbie może być bardzo wygodne. Jednak kosmetyczka to zamknięta przestrzeń, która nie jest dobrze wentylowana i może gromadzić wilgoć. Dlatego profesjonalni wizażyści nie zalecają używania jej do przechowywania produktów - jedynie do wygodnego transportu. Co więcej, badania pokazują, że wewnątrz przeciętnej kosmetyczki można znaleźć całe zoo bakterii, w tym warunkowo chorobotwórczych, takich jak E. coli. A jak często dezynfekujesz tę walizkę w środku, jeśli w ogóle?

O wiele lepiej jest wydzielić osobną półkę lub szufladę na kosmetyki. Cyrkulacja powietrza będzie tutaj znacznie lepsza. Ponadto łatwiej będzie Ci utrzymać taką przestrzeń w czystości - wytrzyj ją z kurzu i rozlanych lub rozsypanych produktów. Raz w tygodniu przetrzyj powierzchnię łagodnym roztworem mydła i wytrzyj do sucha. To wystarczy, aby utrzymać kosmetyki w dobrym stanie.

Zamykanie pokrywek

Szczelne zamykanie lub zakręcanie słoiczków i tubek jest ważne nie tylko ze względu na zapobieganie przedwczesnemu wysychaniu ulubionego produktu. Innym powodem jest ochrona przed bakteriami, które szybko namnażają się w kontakcie z powietrzem. Szczelnie zamknięte opakowanie ogranicza dostęp powietrza do produktu, a tym samym zapewnia jego higienę.

Wcześniej OBOZ.UA informował, jak ratować zepsute produkty kosmetyczne.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami.

Inne wiadomości

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Mogą być spożywane samodzielnie lub dodawane do wypieków