English
русский
Українська

Trending:

Jak przetrwać utratę ukochanej osoby: psycholog Natalia Chołodenko udzieliła 10 wskazówek na podstawie swojego doświadczenia

Anna KrawczukDama
Natalia Chołodenko opowiada, jak przetrwać utratę ukochanej osoby

Znana ukraińska psycholog Natalia Chołodenko udzieliła swoim rodakom 10 wskazówek, które pomogą im przetrwać utratę bliskiej osoby. Ekspertka przyznała, że dwukrotnie miała do czynienia z osobistą żałobą, więc wszystkie zalecenia oparła na swoim osobistym doświadczeniu.

Kholodenko podzieliła się swoimi radami na swojej osobistej stronie na Instagramie. Podkreśliła, że podczas wojny na pełną skalę temat utraty bliskich stał się bardziej aktualny niż kiedykolwiek. Jedną z kluczowych zasad jest nie ignorowanie własnego żalu, ale przeżywanie go.

Oto 10 wskazówek od Natalii Kholodenko, które pomogą Ci poradzić sobie ze stratą ukochanej osoby:

1. Nie ma właściwego sposobu przeżywania żałoby. To twoja osobista tragedia i masz prawo do własnych rytuałów.

2. Zrób coś na cześć zmarłego. Przez wzgląd na męża, matkę lub dziecko. Nie musi to być publiczne. Kiedy robimy coś, co było ważne dla naszych bliskich, nadaje to sens ich śmierci. Nadal służą życiu, nawet po ich odejściu.

3. Rozmowa. Nie wiemy, jak rozmawiać o zmarłych przez wiele lat po ich stracie. Ale teraz tak wielu ludzi zostało osieroconych, że nie powinniśmy milczeć. Opowiedz nam wszystkie swoje jasne wspomnienia. Na przykład: mój tata był świetnym piosenkarzem i gdybyś go znał, zrozumiałbyś, skąd wzięła się moja charyzma.

4. Oddychaj. Nie dław łez, nie płacz cicho, oddychaj głęboko, pozwól emocjom wyjść na zewnątrz. Musisz to wypłakać.

5. Rysuj. Twórz bezsensowne obrazy za pomocą farb, ołówków i innych narzędzi. Dzięki kreatywności będziesz w stanie lepiej pokazać swoje doświadczenia i uczucia i pozbyć się ich w ten sposób.

6. Przypomnij sobie, że nie zabiłeś! Zrobiłeś tyle, ile mogłeś.

7. Nienawidź i pisz o tym. Nie możesz żyć w nienawiści, ale jako część doświadczenia straty, to uczucie jest konieczne. Pisz pamiętnik, posty, mów o swojej wściekłości.

8. Ruszaj się i polewaj się zimną wodą. Zwłaszcza jeśli nie masz żadnych środków uspokajających. Możesz chodzić szybko i mówić o swojej nienawiści, miłości, bezradności, smutku. Powiedz to głośno, bez względu na to, jak dziwne może się to wydawać. Polewanie jest fizycznym usuwaniem bólu z osoby, to cię wzmocni. Woda powinna być jak najzimniejsza i wylana na głowę.

9. Pozwól się kochać. Zwierzęta, rośliny, ludzie - tak wiele istot może dać ci miłość. Miłość we wspomnieniach, w uściskach, w pracy.

10. Wróć do życia. Pomaluj usta, śmiej się, kiedy tylko masz na to ochotę, nałóż dżem na głowę, cokolwiek przyjdzie Ci do głowy. To twój ból, jest indywidualny. Nie może mieć reguł.

"Kiedy zmarł mój ojciec, nie nosiliśmy żałobnych ubrań, śpiewałam nad jego grobem. Byłam dziwną osobą z akordeonistą na grobie, ale chodziło o mnie i o niego" - podsumowała Chołodenko.

Natalia Chołodenko

Jak wcześniej pisał OBOZREVATEL, psycholog Maryna Didenko twierdzi, że odczuwanie silnej nienawiści podczas wojny jest normalne, a nawet zdrowe. Zauważa, że nie należy dzielić emocji na pozytywne i negatywne. Ważne jest, aby nauczyć się kierować swoje uczucia na pożyteczne działania.

Tylko zweryfikowane informacje są dostępne na naszym kanale Obozrevatel Telegram i Viber. Nie daj się nabrać na podróbki!

Inne wiadomości

Trend w modzie czy zły gust? Andre Tan doradził, jak prawidłowo nosić ubrania w panterkę

Trend w modzie czy zły gust? Andre Tan doradził, jak prawidłowo nosić ubrania w panterkę

Trend lamparta został stworzony przez Christiana Diora