English
русский
Українська

Trending:

Niekonwencjonalny sposób na uzyskanie idealnej letniej opalenizny: jak radzą eksperci

Alina MilsentDama
Lifehacki dotyczące opalania. Źródło: Stworzone przy użyciu sztucznej inteligencji

Opalenizna jest reakcją ochronną skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego. W wyniku tego procesu melanina odkłada się w dolnych warstwach naskórka. Dermatolodzy zauważają: lekka opalenizna może być korzystna dla organizmu, ponieważ przebywanie na słońcu przyczynia się do produkcji witaminy D.

Oparzenia i nadmierne opalanie są szkodliwe - prowadzą do raka skóry. Eksperci podpowiedzieli, jak uzyskać idealną opaleniznę latem bez szkody dla organizmu.

Wskazówki dotyczące opalania

Witamina D powstaje pod wpływem słońca, jest niezbędna do wzrostu i rozwoju kości, dobra dla serca i układu nerwowego.

Według badań promienie UV przenikają przez skórę na głębokość zaledwie 1 mm. Przy rozsądnej i bezpiecznej ekspozycji na słońce, opalanie może zabijać bakterie, obniżać poziom cholesterolu i normalizować procesy metaboliczne.

Ponadto światło UV zmniejsza podatność organizmu na wiele szkodliwych pierwiastków i substancji, takich jak rtęć, ołów, benzen, kadm, węgiel siarkowy. Światło słoneczne promuje produkcję hormonów, takich jak serotonina, hormon radości.

Jednak regularna, długotrwała ekspozycja na słońce i oparzenia skóry mogą prowadzić do negatywnych skutków, które nie pojawiają się natychmiast. Ekspozycja na promienie UV może powodować poważne problemy zdrowotne wiele lat później. Ponadto opalanie jest czynnikiem przyspieszającym starzenie.

Jak uzyskać idealną opaleniznę

Istnieje prosta sztuczka, która może sprawić, że skóra będzie mniej sucha i bardziej przystosowana do długotrwałej opalenizny - pomimo faktu, że ten lifehack wydaje się nieco sprzeczny z intuicją.

Eksperci z Net-a-Porter przypomnieli nam, jak ważne jest regularne złuszczanie (najlepiej dwa razy w tygodniu), aby uzyskać zauważalną poprawę stanu skóry.

Shani Darden, profesjonalna kosmetyczka, podkreśliła znaczenie usuwania martwych komórek ze skóry.

"Martwe komórki muszą zostać usunięte, aby produkty lecznicze i nawilżające mogły prawidłowo wniknąć w skórę" - zauważyła Darden.

Chemiczne środki złuszczające są idealne, ponieważ są bardziej skuteczne, ale mniej dotkliwe niż peelingi. Środki złuszczające to produkty przeznaczone do złuszczania zrogowaciałych komórek naskórka: są to na przykład kwasy lub enzymy.

Aby utrzymać opaleniznę do jesieni, ekspert Kimberly Nkosi zaleca złuszczanie co dwa do trzech dni. Zapewnia, że regularne złuszczanie nie usunie opalenizny, ale poprawi naturalny wygląd skóry.

Brzmi to sprzecznie z intuicją, ale im częściej złuszczasz naskórek, tym trwalsza będzie Twoja opalenizna. Zwróć szczególną uwagę na obszary podatne na wysuszenie, takie jak łokcie, kolana i kostki.

Alternatywną opcją mogą być kąpiele solankowe.

"Kiedy zanurzasz się w wodzie, sole wnikają w skórę i pomagają zwiększyć metabolizm komórek" - radzi Nkosi.

Kąpiel z dodatkiem mleka ma działanie złuszczające i może poprawić teksturę szorstkiej, suchej skóry.

Wcześniej OBOZ.UA opowiedział, jak połączyć makijaż z filtrem przeciwsłonecznym.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco.

Inne wiadomości

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Mogą być spożywane samodzielnie lub dodawane do wypieków