English
русский
Українська

Trending:

Dlaczego guziki w damskich koszulach są po drugiej stronie niż w męskich: historyczny "sekret" Napoleona

Yulia Poterianko
Kpiny z Napoleona, jazda konna czy życie bogatych dam - co zapoczątkowało tradycję?

Zwykłe codzienne ubrania kryją w sobie wiele tajemnic. Dlaczego na damskiej bieliźnie znajdują się kokardki, dlaczego w sznurowanych butach wszyty jest zamek błyskawiczny i dlaczego guziki w damskich i męskich koszulach zapinane są z różnych stron?

Odpowiedź na to ostatnie pytanie znaleźli w serwisie Quota dziennikarze The Sun. Eksperci od historii mody wyjaśnili tam, w jaki sposób struktura społeczeństwa kilkaset lat temu ukształtowała zwyczaj, który jest przestrzegany do dziś: umieszczania guzików na koszulach męskich po lewej stronie, a na koszulach damskich po prawej.

Okazuje się, że takie umiejscowienie zapięcia na męskiej odzieży może wynikać z tradycji pojedynkowych. Podczas walk honorowych uczestnikom łatwiej było rozpiąć ubranie lewą ręką, aby pozbyć się wszystkich niepotrzebnych rzeczy i przygotować się do walki. Ponieważ większość ludzi jest praworęczna, miecze również trzymano w prawej ręce. Lewa ręka była więc wolna do wszelkich manipulacji z ubraniami, a zapięcie było dopasowane do niej.

Jeśli chodzi o guziki na damskich koszulach, eksperci nie mają ostatecznej wersji. Niektórzy sugerują, że zaczęto je przyszywać po prawej stronie ze względu na potrzebę karmienia niemowląt. W tym przypadku wzór jest dokładnie odwrotny niż u mężczyzn - kobieta częściej trzyma dziecko lewą ręką, dzięki czemu jej prawa ręka jest wolna do innych czynności. Na przykład, aby rozpiąć koszulę przed karmieniem.

Inna teoria wiąże powstanie tej tradycji ze specyfiką jazdy konnej. Ponieważ kobiety nosiły długie i ciężkie spódnice, miały bieliznę sięgającą prawie do podłogi i musiały przestrzegać etykiety, musiały jeździć konno bokiem, z obiema nogami po prawej stronie. Guziki po lewej stronie zapobiegały dostawaniu się wiatru pod koszulę podczas jazdy.

Jednak nawet ta wersja nie wyczerpuje tematu. Niektórzy sugerują, że praktyka przyszywania guzików po różnych stronach rozpoczęła się w czasach rozkwitu emancypacji kobiet, kiedy to kobiety zaczęły nosić spodnie i inne elementy męskiej garderoby zamiast niewygodnych gorsetów i długich spódnic. Aby uniknąć pomyłek, krawcy prawdopodobnie zaczęli przyszywać guziki na różne sposoby.

Swoją wersję przedstawił również magazyn The Atlantic, obwiniając za ten podział Napoleona Bonaparte. Francuski cesarz lubił chodzić z ręką między guzikami koszuli, co zostało utrwalone na jego portretach. Za ten zwyczaj był ponoć często drażniony przez damy, które kopiowały pozę władcy. Legenda głosi, że poirytowany tym Napoleon mógł nakazać krawcom szycie damskich koszul w taki sposób, by zapinały się z drugiej strony i w ten sposób ukrócić kpiny.

Bardziej prawdopodobna wydaje się jednak wersja Melanie M. Moore, założycielki marki bluzek damskich. Przypomniała nam, że w XIII wieku, kiedy wynaleziono guziki, jak każda nowa technologia, te zapięcia były bardzo drogie. A bogate damy, które mogły sobie pozwolić na noszenie ubrań z guzikami, nie ubierały się same, ale z pomocą pokojówek. Dlatego były one przyszywane do sukienek w taki sposób, aby wygodnie było je obsługiwać służącej, a nie jej kochance. Tymczasem mężczyźni ubierali się sami, więc wygodny układ guzików został dla nich odzwierciedlony.

Inne wiadomości

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Mogą być spożywane samodzielnie lub dodawane do wypieków