English
русский
Українська

Trending:

Przyciąganie partnerów jak magnes: naukowcy nazwali cechy, które decydują o atrakcyjności danej osoby

Romantyczna para z kwiatami na tle gór. Źródło: www.pexels.com

Inteligencja i życzliwość to cechy, które są najbardziej cenione przez obie płcie. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Brazylii, którzy przeprowadzili badanie wśród 778 mężczyzn i kobiet.

Wyniki zostały opublikowane w Archives of Sexual Behavior. W rankingu preferencji inteligencja znalazła się na pierwszym miejscu, a łagodność na drugim.

Atrakcyjność fizyczna, zdrowie i dobre samopoczucie ustąpiły miejsca cechom poznawczym i emocjonalnym, zajmując trzecie, czwarte i piąte miejsce w "rankingu cnót romantycznych".

"Możemy natychmiast zdać sobie sprawę, że ktoś nas pociąga, ale możemy nie wiedzieć dlaczego. Możemy nawet nie zastanawiać się, czy to przyciąganie jest dowodem na to, że ta osoba będzie dla nas dobrym partnerem" - mówi João Francisco Goes Braga Takayanagi, autor badania, z Instytutu Psychologii na Uniwersytecie w São Paulo.

Inteligentny znaczy atrakcyjny

Respondenci to osoby o różnych orientacjach seksualnych w wieku od 18 do 64 lat. Poproszono ich o stworzenie obrazu idealnego partnera, przedkładając niektóre cechy nad inne. Konieczne było zrozumienie, które cechy potencjalnej bratniej duszy można porzucić, a które muszą być obecne w danej osobie.

"Inteligencja i życzliwość to najbardziej pożądane cechy partnera, nawet w porównaniu z urodą, pieniędzmi czy zdrowiem. Dotyczy to osób wszystkich płci i orientacji seksualnych" - powiedział Takayanagi.

Uniwersalność tych cech we wszystkich grupach wskazuje na globalną ludzką potrzebę rozwoju poznawczego i ciepła emocjonalnego. Jednak inne cnoty, które pojawiają się w wynikach badania, różnią się w zależności od płci i orientacji seksualnej.

Nie każdy potrzebuje piękna i bogactwa

Naukowcy odkryli różnice w ocenie cech wśród przedstawicieli różnych płci i orientacji seksualnych. Tak więc heteroseksualni mężczyźni cenią atrakcyjność fizyczną u kobiet, podczas gdy dla kobiet, mężczyzn homoseksualnych i biseksualnych status społeczno-ekonomiczny jest ważny u partnerów. Według naukowca wynika to z ewolucyjnej potrzeby posiadania zdrowego potomstwa i zapewnienia niezbędnych zasobów dla przyszłych pokoleń.

Co ciekawe, preferencja dla życzliwości była szczególnie wyraźna wśród osób biseksualnych.

Naukowcy odkryli również, że osoby o wysokim poziomie socjoseksualności (otwartości na przygodny seks) preferują atrakcyjność fizyczną, a osoby z lękowo-unikającym typem przywiązania preferują status społeczno-ekonomiczny potencjalnego partnera.

Takayanagi podkreśla jednak, że badanie ma wady, ponieważ jest teoretyczne. To, co ludzie lubią, nie zawsze pokrywa się z tym, czego szukają u potencjalnych partnerów.

"Chociaż ta metoda nie jest doskonała, pozwala nam uzyskać ogólne pojęcie o tym, co ludzie lubią, a czego nie. Potrzebne są jednak badania wykorzystujące rzeczywiste warunki, takie jak szybkie randki lub aplikacje do swatania, aby zrozumieć lukę między deklarowanymi preferencjami a faktycznym zachowaniem" - powiedział Takayanagi.

Inne wiadomości

Lekka sałatka bez majonezu w 5 minut: zdrowa i nieszkodliwa dla sylwetki

Lekka sałatka bez majonezu w 5 minut: zdrowa i nieszkodliwa dla sylwetki

Najprostsze połączenie produktów
Puszyste ciasto czekoladowe: z czym gotować

Puszyste ciasto czekoladowe: z czym gotować

Potrzebujesz jednego bardzo prostego składnika