English
русский
Українська

Trending:

Lepsze niż kupione w sklepie i zawsze pod ręką: jak uprawiać zioła na balkonie

Zieleń na balkonie
Zieleń na balkonie

Świeże zioła można kupić w sklepie lub wyhodować samodzielnie. Jednak zioła wyhodowane w domu będą nie tylko świeższe, ale także zawsze pod ręką.

Pietruszkę, koperek, zieloną cebulę, rukolę i rukiew wodną można uprawiać w domu, jeśli zna się podstawowe zasady. OBOZREVATEL wyjaśnia, jak uprawiać zioła na balkonie.

Cebula

Pierwszą rzeczą, którą można posadzić na balkonie, jest cebula. Cebulę można uprawiać zarówno w wodzie, jak i w glebie.

W pierwszym przypadku cebulki umieszcza się w małych pojemnikach tak, aby ich "ogonki" lekko dotykały wody. W tym przypadku nie należy całkowicie umieszczać cebulek w wodzie. W przeciwnym razie po prostu znikną bez zakorzenienia.

Lepiej jest sadzić te cebulki, które już zakorzeniły się w glebie (w tym celu należy trzymać je w wodzie przed sadzeniem, zgodnie z pierwszą metodą). Gleba z posadzonymi cebulkami powinna być stale nawilżana, ponieważ cebula nie lubi niedoboru wilgoci.

Procedura sadzenia cebuli jest bardzo prosta. Keramzyt lub inny materiał drenażowy układa się na dnie skrzynek lub doniczek, następnie układa się ziemię i sadzi cebulki blisko siebie (nie trzeba ich głęboko zakopywać). Posadzone cebulki są obficie podlewane.

Zielona cebula

Pietruszka

Istnieją dwa sposoby uprawy pietruszki: z nasion i roślin okopowych.

W pierwszym przypadku, aby uzyskać szybsze zbiory, zaleca się najpierw moczyć nasiona w woreczku z gazy pod bieżącą wodą przez 20-30 minut, a następnie moczyć je w tej samej gazie przez kolejny dzień. Następnie nasiona sadzi się w glebie na głębokość pół centymetra, a na wierzch dodaje się około centymetra ziemi. Gdy pojawią się kiełki, należy je przerzedzić, a pojemnik z roślinami przenieść na dobrze oświetlony parapet.

Do sadzenia roślin korzeniowych lepiej wybrać krótkie, ale szerokie rośliny korzeniowe (o średnicy co najmniej 2 cm). Rośliny korzeniowe sadzi się w dobrze nawilżonej glebie w odległości 2-3 cm od siebie i 4-5 cm między rzędami. Dopóki sadzonki nie zaczną rosnąć, skrzynkę należy przechowywać w chłodnym miejscu, a dopiero gdy pędy zaczną rosnąć, należy przenieść ją na parapet.

Koper

Aby uprawiać koper w domu, lepiej kupić lekką i bogatą w próchnicę glebę. Wysiew powinien odbywać się co miesiąc, aby przy następnych zbiorach nie trzeba było długo na nie czekać.

Co najmniej 3 g nasion sadzi się w małym prostokątnym pojemniku, a dopiero po pojawieniu się pierwszych kiełków przerzedza tak, aby między roślinami były 2-3 centymetry.

Koper należy obficie podlewać. Warto również zaopatrzyć się w płynne nawozy dla lepszego wzrostu.

Rukola

Glebę do rukoli lepiej kupić w specjalnym sklepie - gotowa mieszanka powinna być lekko kwaśna. Roślina jest mało wymagająca pod względem oświetlenia, więc może rosnąć zarówno na balkonie lub parapecie od strony południowej, jak i północnej. Optymalna temperatura do uprawy to +15-18 stopni Celsjusza.

Rukolę można wysiewać do kubków na głębokość 1-1,5 cm, a gdy pędy wykiełkują, należy je przesadzić do palet lub dużych doniczek. Rukolę należy regularnie podlewać. W przeciwnym razie liście staną się gorzkie i szorstkie.

Podczas przesadzania krzewów rukoli do skrzynki, odległość między nimi powinna wynosić około 20-40 centymetrów, a między rzędami - 10-15 cm. Wysokość krzewu wynosząca 10 cm jest uważana za termin "dojrzewania" rukoli.

Rukiew wodna

Może być uprawiana w plastikowych butelkach lub w doniczkach. Odpowiedni jest zarówno parapet w mieszkaniu, jak i balkon. Rukiew wodna może być uprawiana nawet zimą w temperaturze +15-17 stopni. Jest bezpretensjonalna dla światła.

Nasiona wysiewa się na głębokość pół centymetra, gleba nie jest dodawana na wierzch. Wskazane jest trzymanie skrzynek lub doniczek w cieniu do momentu pojawienia się, a gdy pojawią się kiełki, lepiej umieścić je w oświetlonym miejscu.

Rukiew wodna jest rośliną bardzo lubiącą wilgoć, dlatego należy nawilżać nie tylko glebę, ale także powietrze i same liście.

Liście można pokroić na sałatkę w ciągu 2-3 tygodni. Po zbiorach zaleca się nawożenie gleby.

Rukiew wodna

Inne wiadomości

Lekka sałatka bez majonezu w 5 minut: zdrowa i nieszkodliwa dla sylwetki

Lekka sałatka bez majonezu w 5 minut: zdrowa i nieszkodliwa dla sylwetki

Najprostsze połączenie produktów
Puszyste ciasto czekoladowe: z czym gotować

Puszyste ciasto czekoladowe: z czym gotować

Potrzebujesz jednego bardzo prostego składnika