English
русский
Українська

Trending:

Czyste i chrupiące: ujawniono idealną temperaturę prania białych ubrań

Alina MilsentStyl życia
Life hacki na pranie. Źródło: Stworzony z pomocą sztucznej inteligencji

Wybierając temperaturę prania, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy: od rodzaju tkaniny po rodzaj plamy na odzieży. Na przykład poliester i inne tkaniny mogą się kurczyć podczas prania w gorącej wodzie, a biała lniana koszula wymaga innej temperatury niż biały ręcznik.

Biorąc pod uwagę te aspekty, pierwszą rzeczą do zrobienia jest sprawdzenie etykiety pielęgnacyjnej. Następnie należy posortować pranie według rodzaju tkaniny i ustawić odpowiednią temperaturę prania. Eksperci podpowiadają, jaka temperatura jest najlepsza dla białych ubrań.

Jaka jest optymalna temperatura prania

Z reguły do prania białych ubrań używa się ciepłej lub gorącej wody, w zależności od składu tkaniny. W przypadku uporczywych plam prawdopodobnie potrzebna będzie gorąca woda. Jednak popularne obecnie bio proszki zawierają specjalne enzymy, które tracą swoje działanie w temperaturach powyżej 30°C. W przypadku większości rzeczy letnia woda powinna wystarczyć do aktywacji detergentu i usunięcia zabrudzeń.

Gorąca woda (90°C) jest najlepsza do rozjaśniania białego prania bez wybielacza, ale może powodować kurczenie się niektórych tkanin, takich jak bawełna, len lub jedwab.

Naukowiec Sammy Wang ma na to proste wytłumaczenie: "Podczas procesu produkcyjnego tkaniny i ubrania są naprężane i rozciągane, a podczas prania dochodzi do kurczenia się, ponieważ włókna próbują powrócić do swojego pierwotnego stanu".

Możesz użyć gorącej wody do usunięcia uporczywych plam - jeśli pozwala na to skład tkaniny. Przykładem może być ręcznik kuchenny poplamiony olejem lub para skarpet pokrytych potem i brudem. Wysoka temperatura zabije bakterie i wirusy oraz pozbędzie się większości plam. Ciepła woda (około 40°C) jest odpowiednia dla średnio zabrudzonych rzeczy. Ta opcja jest bezpieczniejsza dla tkanin i rzadziej powoduje kurczenie się niż gorąca woda.

Jeśli chcesz wyprać białą jedwabną koszulę lub inną delikatną odzież poplamioną winem, szminką lub tłuszczem, najlepiej jest wstępnie usunąć plamy za pomocą produktu przeznaczonego do delikatnych tkanin. Następnie wybierz delikatny cykl prania i ustaw temperaturę wody zgodnie z instrukcjami na metce. Używaj łagodnego detergentu i unikaj wybielaczy lub innych agresywnych chemikaliów, które mogą uszkodzić włókna.

OBOZ.UA poinformował również, że temat prania pościeli wywołuje wiele dyskusji na temat tego, jaką temperaturę należy ustawić i jak często należy zmieniać pościel. W jakiej temperaturze należy prać pościel - przeczytaj artykuł.

Wcześniej OBOZ.UA informował, jak wyczyścić pralkę z kamienia.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości

Lekka sałatka bez majonezu w 5 minut: zdrowa i nieszkodliwa dla sylwetki

Lekka sałatka bez majonezu w 5 minut: zdrowa i nieszkodliwa dla sylwetki

Najprostsze połączenie produktów
Puszyste ciasto czekoladowe: z czym gotować

Puszyste ciasto czekoladowe: z czym gotować

Potrzebujesz jednego bardzo prostego składnika