English
русский
Українська

Trending:

"Diabelska" kometa osiągnie szczytową jasność nad Ziemią: ogłoszono datę X

"Diabelska" lodowa kometa osiągnie szczytową jasność nad Ziemią. Źródło: Stworzona z pomocą sztucznej inteligencji

Rok 2024 jest dość bogaty w wydarzenia astronomiczne. Niedawno mieszkańcy półkuli zachodniej obserwowali wyjątkowe zaćmienie Słońca, a wkrótce ludzkość zobaczy "diabelską" kometę.

Przy odrobinie szczęścia entuzjaści astronomii będą mieli szansę zobaczyć ciało niebieskie gołym okiem. LiveScience poinformował nas, kiedy i gdzie będzie to możliwe.

21 kwietnia 17-kilometrowa kometa 12P/Ponce-Brooks, znana również jako "Diabelska Kometa" lub "Matka Smoków", osiągnie szczytową jasność i znajdzie się w odległości zaledwie 232 milionów kilometrów od Słońca.

Jeśli rozbłyśnie tak jak w lipcu 2023 roku, będzie widoczna na zachodnim niebie kilka dni przed i po 21, zaraz po zapadnięciu zmroku. W ubiegłym roku 12P/Ponce-Brooks nie tylko pojaśniała, ale także wyrosły jej dwa "rogi" z powodu ciepła słonecznego. Dlatego też została nazwana "diabelską" kometą.

''Diabelska'' kometa osiągnie szczytową jasność nad Ziemią: ogłoszono datę X

Jednak ostatnie obserwacje wykazały, że kometa nie ma już tych "rogów".

Frank Maloney, profesor nadzwyczajny astronomii i astrofizyki na Uniwersytecie Villanova w Pensylwanii, zauważył, że pomimo faktu, iż kometa będzie w szczytowym momencie jasności, nadal znajduje się dość daleko od Ziemi. W związku z tym istnieje możliwość, że ciało niebieskie nie będzie widoczne gołym okiem.

Dlatego ci, którzy chcą zobaczyć "diabelską kometę", powinni znaleźć teleskop lub aparat fotograficzny lub lornetkę do obserwacji gwiazd.

Warto również zauważyć, że obserwatorzy na północnych szerokościach geograficznych mogą mieć trudności z dostrzeżeniem komety, ponieważ będzie ona znajdować się w blasku zachodzącego słońca.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości