English
русский
Українська

Trending:

Nie popełniaj błędów: kiedy i czym prawidłowo opryskiwać drzewa w ogrodzie

Zraszanie to jeden z najlepszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Źródło: Stworzone z pomocą sztucznej inteligencji

Do pielęgnacji drzew w ogrodzie idealna jest taka procedura, jak zraszanie. Pomaga zarówno zwalczać choroby i szkodniki, jak i zapewnia lepsze odżywianie. Ale jak spryskiwać drzewa ogrodowe w sposób, który jest dla nich bezpieczny? Zwłaszcza w okresie kwitnienia.

OBOZ.UA zapytał, co w tej kwestii radzą doświadczeni ogrodnicy. Ich rady są łatwe do zastosowania i pomogą uzyskać naprawdę obfite zbiory.

Jak wybrać produkt do pielęgnacji?

Najprostszym sposobem jest wybór jednego z gotowych produktów, które można kupić w sklepach i centrach ogrodniczych. Są one zarówno uniwersalne, jak i zaprojektowane specjalnie dla różnych rodzajów drzew. Aby dokonać najlepszego wyboru, można skonsultować się ze specjalistą, który podpowie najbardziej odpowiednią opcję. Można jednak również samodzielnie przygotować mieszankę w sprayu. Można na przykład przygotować mieszankę Bordeaux lub Burgundy do ochrony drzew.

Kiedy najlepiej spryskać ogród?

Konieczne jest zwalczanie chorób i szkodników przy pierwszych oznakach problemu. Niektóre produkty będą również skuteczne w profilaktyce. Ważne jest jednak przestrzeganie jednej kluczowej zasady: nie należy opryskiwać drzew w okresie kwitnienia. Może to zaszkodzić owadom zapylającym i sprawić, że nie będzie żadnych plonów. Poczekaj, aż wszystkie kwiaty opadną, a następnie wykonaj zabieg. Będzie to optymalny czas.

Jak prawidłowo zraszać ogród

Ręczne opryskiwanie raczej nie będzie skuteczne w przypadku dojrzałych drzew. Dlatego lepiej jest zakupić opryskiwacz ogrodowy o wymaganej do zabiegu objętości. Tak więc 12 litrów roztworu powinno wystarczyć na 18-20 młodych drzew.

W pierwszej kolejności należy traktować stare rośliny. Mogą one przenosić infekcje i jaja szkodników z poprzedniego sezonu i infekować świeże sadzonki. Ważne jest również, aby opryskiwać wysokie drzewa. Użyj drabiny, aby dotrzeć na sam szczyt.

Ważne jest, aby spryskać nie tylko samo drzewo, ale także glebę wokół pnia. Szkodniki mogą hibernować w tym obszarze i ważne jest, aby się ich pozbyć.

Do zabiegu należy wybrać spokojną i suchą pogodę. Aby produkt zadziałał, powinno być sucho przez co najmniej 2-3 dni po oprysku. Najlepszą porą na opryskiwanie ogrodu jest wieczór.

Należy pamiętać, że drzewa owocujące w pierwszej połowie lata (wiśnie, czereśnie itp.) są traktowane tylko raz. Gatunki późnoletnie i jesienne można opryskiwać dwu-, a nawet trzykrotnie.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości