English
русский
Українська

Trending:

Nie przegap tego! Eksperci określili idealny czas na przesadzanie truskawek

Aby uzyskać dobre plony, truskawki należy regularnie przesadzać. Źródło: Stworzone z pomocą sztucznej inteligencji

Truskawki to dokładnie ten rodzaj jagód, dla których warto mieć ogród. Przy odpowiednim podejściu ich sezon trwa dość długo i daje duże zbiory. Jednak ta kapryśna roślina szybko wyczerpuje glebę i dlatego należy ją przesadzić.

OBOZ.UA poprosił ekspertów o opinię na temat tego, kiedy należy przesadzić truskawki. Wskazują oni na wyraźne oznaki i doradzają, kiedy najlepiej przenieść jagody w nowe miejsce.

Kiedy jest właściwy czas na przesadzanie truskawek?

Zwróć uwagę na wydajność rośliny. Jeśli jagody zauważalnie zmniejszyły swój rozmiar, a zbiory stały się skromniejsze, prawdopodobnie nadszedł czas, aby przenieść grządkę.

Dobry czas na to jest dwa razy w roku - wiosną i latem. Wiosna jest bardziej korzystna. Jeśli wszystko zrobisz dobrze, procedura powinna pójść dobrze i przynieść korzyści truskawkom.

Kiedy przesadzać truskawki wiosną

Przeniesienie rośliny w nowe miejsce, gdy jest jeszcze zbyt zimno i istnieje szansa na nocne przymrozki, może jej zaszkodzić. Ponadto lepiej jest przesadzać, gdy truskawki są w fazie aktywnego wzrostu i szybko rozwijają swój system korzeniowy. Dobrym czasem na przesadzanie jest więc połowa lub koniec kwietnia. Zaleca się przeprowadzanie zabiegu co 3-4 lata. W tym czasie jagoda nie będzie miała czasu na całkowite wyczerpanie gleby, ale będzie już musiała poprawić warunki.

Jak wybrać krzewy do przesadzania

Aby krzew truskawkowy dobrze zakorzenił się w nowej lokalizacji, musisz wybrać nie tylko dobre miejsce, ale także odpowiednią roślinę. Jeśli truskawki nie wypuszczają młodych liści na wiosnę, jest to oznaka uszkodzenia systemu korzeniowego. Taka roślina nie przetrwa przeszczepu. Należy również zwrócić uwagę na stan części zielonej. Wyblakłe liście, plamy zgnilizny, brązowy nalot u podstawy krzewu - to wszystko oznaki, że krzew się nie przyjmie lub zainfekuje chorobami cały ogród. Najlepiej przesadzać te krzewy truskawek, które mają zdrowy wygląd i rozwinięte części nadziemne i podziemne.

Przygotowanie grządki do wiosennego przesadzania truskawek

Aby przesadzić truskawki na wiosnę, należy wybrać miejsce, które jest dobrze oświetlone przez słońce. Skład gleby może być prawie dowolny, ważne jest tylko, aby upewnić się, że nie jest bagnisty. Zacznij od usunięcia wszystkich chwastów z grządki, a następnie przekop ją, dodając do gleby próchnicę.

Posadź truskawki w rzędach w odległości około 35 cm między krzakami. Odstęp między rzędami powinien wynosić 75 cm. Jeśli chcesz chronić przyszłe zbiory przed ptakami, umieść siatkę nad truskawkami.

Ściółkowanie gleby słomą może chronić truskawki przed chwastami. Można je zastąpić dowolnym innym materiałem organicznym lub specjalną folią. Nie zapomnij jednak zostawić trochę wolnej przestrzeni wokół każdej rośliny, aby korzenie miały dostęp do powietrza, światła słonecznego i wody.

Kiedy przesadzać truskawki latem

Jeśli nie zdążyłeś przesadzić truskawek na wiosnę, najlepiej zrobić to latem, od końca czerwca do września. Gleba powinna być wystarczająco ciepła, aby roślina mogła się zakorzenić. Jeśli przeniesiesz truskawki w nowe miejsce później, odetnij kwiaty w następnym sezonie. Owszem, nie będzie wtedy zbiorów, ale roślina będzie miała więcej czasu na zakorzenienie się i wzmocnienie.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości