English
русский
Українська

Trending:

Każdy o nich marzył: jakie rzeczy w ZSRR były uważane za oznakę bogactwa

Jakie rzeczy były oznaką bogactwa w ZSRR?. Źródło: freepik.com

Życie w Związku Radzieckim nie było łatwe. Większość ludzi żyła skromnie, nie mogąc sobie pozwolić na rzeczy, które dziś uważamy za oczywiste.

Niemniej jednak ludzie wciąż dążyli do dostatniego życia lub przynajmniej iluzji bogactwa i sukcesu. OBOZ.UA przygotował listę rzeczy, o których marzyli wszyscy w ZSRR, ale tylko nieliczni mogli sobie na nie pozwolić.

Towary deficytowe

Tylko ludzie z wyższych sfer mogli żyć w luksusie i jeść wysokiej jakości kiełbasy, sery, pić elitarny alkohol lub jeść drogie ryby. Byli to na przykład pracownicy partyjni, oficerowie wojskowi, oficerowie wywiadu, naukowcy, dyplomaci i astronauci.

Nie chodziło jednak o pieniądze. Zwykli obywatele radzieccy nie mieli dostępu do wielu towarów, ponieważ po prostu nie były one dostarczane do zwykłych sklepów.

Jakie rzeczy były oznaką bogactwa w ZSRR

Mieszkania

W ZSRR kupno lub wynajęcie mieszkania było prawie niemożliwe, ale państwo zapewniało je swoim obywatelom bezpłatnie. Jednak po pierwsze, nie wszyscy mieli tyle szczęścia, a po drugie, warunki życia w takich mieszkaniach nie były najlepsze. Dlatego w czasach, gdy wiele osób mieszkało w mieszkaniach komunalnych, posiadanie własnego mieszkania było prawdziwym marzeniem.

Jednocześnie uprzywilejowani obywatele mogli uzyskać mieszkanie z pominięciem kolejki, a pracownicy partyjni domyślnie mieli własne duże mieszkania w stalinowskich budynkach.

Samochód

Każdy obywatel radziecki mógł kupić samochód, ale wymagało to stania w niekończących się kolejkach i płacenia dużych pieniędzy. Ponadto na rynku było tylko kilka modeli. Ludziom oferowano tylko Moskwicza-400, GAZ-20 Pobeda i ZIM.

Radziecki samochód

Czasami na ulicach ZSRR można było zobaczyć zagraniczne samochody, ale należały one tylko do obcokrajowców, takich jak dyplomaci czy dziennikarze.

Meble i urządzenia

Podczas żelaznej kurtyny zagraniczne towary były uważane za najlepsze i znajdowały się na listach życzeń każdego obywatela ZSRR. Meble i urządzenia nie były wyjątkiem. Importowane ściany, dywany czy kolorowe telewizory od razu dawały do zrozumienia, że ich właściciele mają wysokie dochody.

Wiele osób latami oszczędzało na upragnione towary i z wyprzedzeniem ustawiało się w kolejkach do sklepów.

Na przykład w latach 70. meblościankę można było kupić za 800 rubli, podczas gdy pensja młodego specjalisty wahała się od 70 do 130 rubli.

Kryształ

Radzieckie gospodynie domowe były niezwykle wdzięczne za produkty kryształowe. Jednak pomimo faktu, że materiał ten był aktywnie produkowany w ZSRR, ludzie woleli przedmioty z Czech.

Czeski szklany żyrandol był szczególnym wskaźnikiem statusu i smaku.

Tylko bogaci ludzie w ZSRR mogli sobie pozwolić na zagraniczne marki

Odzież

W ZSRR bardzo łatwo było odróżnić bogatych od zwykłych ludzi, ponieważ ubierali się nietypowo. W tamtych czasach nie każdy mógł sobie pozwolić na bycie innym. Na przykład dobre dżinsy można było kupić tylko na czarnym rynku i za wysoką cenę.

Czas wolny

Zwykli obywatele ZSRR mogli tylko pomarzyć o podróżach zagranicznych, więc jeśli ktoś miał szczęście wyjechać w podróż służbową, było to wielkie wydarzenie. Z reguły tylko naukowcy, inżynierowie, sportowcy, dyrektorzy firm i inni wysoko wykwalifikowani specjaliści mogli zobaczyć świat w ten sposób.

Podróże zagraniczne i wypoczynek w sanatorium

W tym samym czasie wyjazd za granicę tylko po to, by odpocząć, był prawie niemożliwy.

Wcześniej OBOZ.UA opowiadał o jedzeniu, które tak naprawdę nigdy nie istniało w ZSRR.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości

Lekka sałatka bez majonezu w 5 minut: zdrowa i nieszkodliwa dla sylwetki

Lekka sałatka bez majonezu w 5 minut: zdrowa i nieszkodliwa dla sylwetki

Najprostsze połączenie produktów
Puszyste ciasto czekoladowe: z czym gotować

Puszyste ciasto czekoladowe: z czym gotować

Potrzebujesz jednego bardzo prostego składnika