English
русский
Українська

Trending:

Flagi na szpilkach i paczki papierosów: jakie niezwykłe rzeczy zbierały dzieci w ZSRR podczas niedoboru

Co dzieci zbierały w ZSRR. Źródło: Stworzony z pomocą sztucznej inteligencji

Związek Radziecki był krajem nie tylko ograniczonych praw, ale także całkowitego niedoboru towarów. Na półkach sklepowych nie było zagranicznych nowoczesnych urządzeń, nie było różnorodnych wysokiej jakości ubrań na każdy gust, ani wielu odmian zabawek dla dzieci.

Nic dziwnego, że radzieckie dzieci nie wiedziały, co ze sobą zrobić, więc szukały rozrywki w najbardziej nieoczekiwanych miejscach. OBOZ.UA opowiada o jednym z nich, a mianowicie o kolekcjonowaniu.

Monety

Kolekcjonowanie monet w ZSRR było jednym z najczęstszych hobby, które łączyło ludzi w każdym wieku.

Najczęściej kolekcje obejmowały monety z krajów socjalistycznych, nazistowskich Niemiec i Afganistanu. Pieniądze z krajów kapitalistycznych były rzadkością.

Odznaki

Odznaki były jednym z najpopularniejszych rodzajów przedmiotów kolekcjonerskich. Były wręczane jako prezenty, kupowane i wymieniane między sobą. Istniały odznaki o dowolnej tematyce: od portretów przywódców i bohaterów po wizerunki zwierząt, kwiatów i kreskówek.

Co dzieci zbierały w ZSRR

Znaczki pocztowe, pocztówki i kalendarze

Zbieranie małych papierowych produktów z obrazkami było również bardzo popularnym hobby. Najbardziej popularne było zbieranie znaczków. O ile jednak monety czy odznaki często przechowywano po prostu w słoikach, o tyle znaczki zazwyczaj starannie wklejano do specjalnych albumów, czyniąc z kolekcjonerstwa prawdziwe hobby.

Metalowe modele i żołnierze

Niektóre dzieci miały całą flotę małych modeli samochodów. W tym samym czasie niektórzy kolekcjonowali plastikowe lub metalowe figurki żołnierzy. Można je było kupić na strzelnicach lub w spółdzielczych kioskach.

Co dzieci zbierały w ZSRR

Puszki aluminiowe

Były to głównie importowane puszki po piwie, czasami po lemoniadzie, ponieważ ZSRR nie produkował napojów w takich opakowaniach.

Paczki papierosów

Jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało, dzieci zbierały paczki papierosów. Zazwyczaj były one przyklejane do kawałków kartonu lub sklejki i wieszane na ścianie. Mogły nawet tworzyć roboty z najpopularniejszych opakowań, na przykład.

Co dzieci zbierały w ZSRR

Fotografie z zachodnimi aktorami

Począwszy od drugiej połowy lat osiemdziesiątych, wraz z upowszechnieniem się magnetowidów, w ZSRR zaczęły pojawiać się małe czarno-białe fotografie popularnych postaci tamtych czasów. Na przykład ze Schwarzeneggerem w roli Conana Barbarzyńcy, Dutchem z Predatora itp. Chociaż jakość tych zdjęć była raczej słaba, karty te były bardzo cenione.

Blaszane kapsle, etykiety, guziki

Ogólnie rzecz biorąc, dzieci mogły zbierać wszelkiego rodzaju małe śmieci, o ile miały coś do roboty.

Noże składane

Istniało wiele odmian noży składanych. Wszystkie miały różne kształty i kolory, więc wzbudzały zainteresowanie nie tylko wśród dzieci, ale także wśród dorosłych.

Co dzieci zbierały w ZSRR

Długopisy

Długopisy z automatycznymi przyciskami były szczególnie cenione. Również zagraniczne egzemplarze były bardziej cenione, ale nadal były rzadko kolekcjonowane

Opakowania i wkładki

Opakowania po cukierkach nie były zwykłymi śmieciami, które wyrzucano po jedzeniu. Zbierano je, starannie układano w albumach i wymieniano się nimi ze znajomymi.

Niektóre marki, takie jak guma do żucia Turbo, miały wkładki z postaciami z kreskówek, samochodami, zwierzętami itp., które również miały dużą wartość dla dzieci.

Naklejki

Naklejki, do których jesteśmy teraz przyzwyczajeni, które mają własną warstwę klejącą, były rzadkością. W tamtych czasach były one wykonane z bardzo cienkiego materiału, bardzo łatwo się gniotły i były przymocowane do wilgotnej powierzchni. Aby utrzymać je płasko i starannie, potrzebne były duże umiejętności jubilerskie.

Co dzieci zbierały w ZSRR

Własnoręcznie wykonane przedmioty

Szczególnie uzdolnione dzieci zbierały własnoręcznie przedmioty do swoich kolekcji. Mogły to być modele samolotów, które były niezwykle cenne. Lub, na przykład, domy wykonane z zapałek.

Wcześniej OBOZ.UA informował, jakie produkty spożywcze, które są powszechne na całym świecie, nie były dostępne w ZSRR.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA na Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości

Podstawowa pasta z tuńczyka: 5 minut na przygotowanie

Podstawowa pasta z tuńczyka: 5 minut na przygotowanie

Opcja na szybką przystawkę
Cukier miętowy w 10 minut: jak zrobić niezwykły preparat na zimę

Cukier miętowy w 10 minut: jak zrobić niezwykły preparat na zimę

Potrzebujesz tylko dwóch składników
Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Mogą być spożywane samodzielnie lub dodawane do wypieków