English
русский
Українська

Trending:

Pozbądź się kleszczy na ubraniach dzięki tej prostej metodzie prania

Alina MilsentStyl życia
Life hacki do prania. Źródło: Stworzony z pomocą sztucznej inteligencji

Wiosna to czas ciepła, pikników i kleszczy. Wspaniała pogoda daje więcej możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale należy zachować ostrożność, ponieważ ukąszenia kleszczy mogą mieć poważne i niebezpieczne konsekwencje.

Ważne jest, aby pamiętać o podjęciu środków ostrożności nie tylko w celu ochrony skóry. Kleszcze mogą ukrywać się na ubraniach, dlatego należy natychmiast sprawdzić wszystkie ubrania i wyprać je w odpowiednim czasie. Eksperci powiedzieli nam, jak oczyścić ubrania z kleszczy za pomocą prostej metody prania.

Istnieje długa lista chorób, które mogą zagrażać zdrowiu po ukąszeniu przez kleszcze, w tym zespół alfa-gal (AGS), borelioza i anaplazmoza. Ważne jest, aby podjąć środki ostrożności przed i po wyjściu na zewnątrz, aby chronić siebie i swoją rodzinę.

Badanie opublikowane w Ticks and Tick-borne Diseases wykazało, że istnieje skuteczna metoda prania, która pomaga zabić kleszcze na odzieży. Umieść ubrania w pralce natychmiast po przebywaniu w miejscach, w których potencjalnie mogą znajdować się kleszcze

Nie umieszczaj ubrań w koszu na pranie, na łóżku, na podłodze ani w żadnym innym miejscu, w którym kleszcze mogą rozprzestrzeniać się w przestrzeni mieszkalnej.

Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) ubrania, na których mogą znajdować się kleszcze, należy prać w pralce w najwyższej temperaturze. Zimne i ciepłe tryby prania nie zabijają kleszczy. Aby pranie było skuteczne, temperatura wody powinna wynosić co najmniej 55 stopni Celsjusza. Następnie umieść ubrania w suszarce bębnowej na co najmniej 10 minut.

Istnieją pewne środowiska, w których prawdopodobieństwo ukąszenia przez kleszcza wzrasta wielokrotnie: obszary trawiaste z dużą ilością krzewów. Kleszcze lubią również gromadzić się w ogrodach, obszarach leśnych, a nawet na zwierzętach. Twój zwierzak może przynieść kleszcze do domu, dlatego ważne jest regularne sprawdzanie go po spacerach.

Eksperci zalecają spryskanie ubrań i butów 0,5% permetryną w sprayu przed wyjściem na zewnątrz. Można również stosować środki odstraszające owady. Po powrocie do domu należy jak najszybciej wziąć prysznic i sprawdzić, czy na ciele nie ma kleszczy.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA na Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości

Podstawowa pasta z tuńczyka: 5 minut na przygotowanie

Podstawowa pasta z tuńczyka: 5 minut na przygotowanie

Opcja na szybką przystawkę
Cukier miętowy w 10 minut: jak zrobić niezwykły preparat na zimę

Cukier miętowy w 10 minut: jak zrobić niezwykły preparat na zimę

Potrzebujesz tylko dwóch składników
Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Mogą być spożywane samodzielnie lub dodawane do wypieków