English
русский
Українська

Trending:

Oto dlaczego nową pościel należy zawsze prać od razu: nieoczekiwany powód

Alina MilsentStyl życia
Pościel. Źródło: Stworzone z pomocą sztucznej inteligencji

Kupując nową pościel, można naturalnie założyć, że jest ona czysta i nadaje się do natychmiastowego użytku. Jednak nie zawsze tak jest. Nie chodzi o to, że prześcieradła i poszewki na poduszki były już używane. Przynajmniej chcielibyśmy mieć taką nadzieję. Chodzi przede wszystkim o fabryczne opakowanie, które może uszkodzić tkaninę.

Nowe prześcieradła naprawdę wymagają prania z kilku powodów. Eksperci powiedzieli nam, dlaczego należy prać pościel po zakupie i jak najlepiej to robić.

Na etapie produkcji pościel jest często impregnowana specjalnym roztworem, który zapobiega gnieceniu się tkaniny. Jest to rodzaj kleju, który sprawia, że pościel wygląda atrakcyjnie na sklepowych półkach.

W przeciwieństwie do krochmalu, który usztywnia tkaniny, klej nadaje włóknom gładkość. Resztki tego kleju mogą pozostać na prześcieradłach po zakupie, dlatego najlepiej jest natychmiast wyprać prześcieradła, poszwy na kołdry i poszewki na poduszki.

"Oprócz tego, że jest to niewygodne, istnieje ryzyko, że chemikalia stosowane w procesie produkcji mogą powodować podrażnienia skóry i alergie" - mówią eksperci In The Wash.

Pranie i suszenie na świeżym powietrzu pomoże wyeliminować sztywność i zminimalizować ryzyko reakcji skórnych.

Jeśli chodzi o proces prania, pierwszą rzeczą do zrobienia jest sprawdzenie instrukcji na etykiecie lub opakowaniu. Najczęstszym błędem jest przeładowanie pralki. Oczywiście chcesz zaoszczędzić czas i rachunki za prąd i wyprać wszystkie ubrania za jednym razem, ale przeładowanie prowadzi do obniżenia jakości prania. Woda i proszek nie będą w stanie wyczyścić wszystkich zabrudzeń, a mydło pozostanie między włóknami podczas etapu płukania.

Pościel jest pożywką dla bakterii, grzybów i roztoczy. Lepiej zmieniać ją przynajmniej raz w tygodniu. Nie jest konieczne pranie w zbyt wysokiej temperaturze, która może nawet uszkodzić włókna. Z odpowiednim detergentem można osiągnąć skuteczne czyszczenie w bezpiecznej temperaturze od 30 do 40 stopni.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości