English
русский
Українська

Trending:

Jak daleko od siebie sadzi się ogórki w szklarni i w ogrodzie: sekrety obfitych zbiorów

Jak daleko należy sadzić ogórki, aby zapewnić dobre zbiory?. Źródło: Stworzony z pomocą sztucznej inteligencji

Ogórek jest jednym z najpopularniejszych warzyw na świecie, ponieważ ma wiele zalet, które sprawiają, że jest ulubionym warzywem na stołach ludzi o różnych gustach i preferencjach. Właśnie dlatego ogórek stał się rośliną uprawną, którą można zobaczyć w prawie każdym ukraińskim ogrodzie.

Jednak nie wszyscy ludzie sadzą rośliny z powodzeniem, więc w rezultacie nie uzyskują pożądanej ilości i jakości owoców. Filiżanka Kawy podzieliła się popularnymi schematami sadzenia, które pozwolą ogórkom prawidłowo się rozwijać.

Odległość między roślinami ma bezpośredni wpływ na owocowanie. Tak więc, jeśli ogórki zostaną posadzone zbyt gęsto, rośliny nie otrzymają wystarczającej ilości składników odżywczych z gleby, ponieważ będą musiały ze sobą konkurować.

Ponadto zbyt gęste sadzenie sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i zmniejsza odporność rośliny, więc w najlepszym przypadku otrzymasz małe i gorzkie owoce.

Nie należy jednak sadzić ogórków zbyt daleko od siebie. Doprowadzi to do nieracjonalnego wykorzystania gleby, a także szybkiego rozprzestrzeniania się chwastów.

Schematy sadzenia ogórków w otwartym terenie

Schemat sadzenia ogórków należy wybrać w zależności od używanej odmiany.

Schemat jednorzędowy

Schemat jednorzędowy

Jest to najprostszy schemat. Polega na wykonaniu otworów w glebie w jednym rzędzie, w odległości 20 centymetrów od siebie.

Każdy rząd powinien być oddalony od siebie o co najmniej 100 centymetrów, aby uniknąć zapylenia krzyżowego.

Schemat z taśmą

Schemat z taśmą

Ten schemat jest bardzo podobny do poprzedniego, ale w tym przypadku niektóre rzędy są umieszczone w odległości 50 centymetrów od siebie.

Oznacza to, że między roślinami w jednym rzędzie pozostaje 20 centymetrów. Między kilkoma rzędami pozostaje 50 centymetrów, a między niektórymi 100-150 centymetrów.

Wzór szachownicy

Wzór szachownicy

Z jednej strony ten schemat jest wygodny, ponieważ podczas korzystania z niego ogórki są sadzone w losowej kolejności, tak aby były w równej odległości od siebie o 60-70 centymetrów. Z drugiej strony, ze względu na fakt, że rośliny wypełniają całą powierzchnię działki rzęsami, trudniej jest o nie dbać.

Metoda krzakowa

Ta metoda jest bardzo podobna do sadzenia cukinii lub dyni. Pomiędzy zagłębieniami w glebie robi się duże odstępy, pozostawiając do 2 metrów na krzak ogórka. W tym przypadku w jednym dołku wysiewa się kilka nasion jednocześnie.

Metoda ta jest odpowiednia dla gleb, które nie są zbyt pożywne i słabo kiełkują.

Korzystanie z podpory

Ten schemat nie jest często stosowany na otwartym polu, ale istnieje. W tym przypadku rośliny powinny być rozmieszczone w odległości 40-50 centymetrów od siebie w jednym rzędzie i 1 metr między rzędami.

Schemat w jodełkę

Ten dekoracyjny schemat sadzenia jest odpowiedni dla tych, którzy chcą nie tylko uzyskać obfite zbiory, ale także ozdobić swoją działkę.

W tym celu należy przygotować grządkę o wymiarach 2 na 2. Na środku należy umieścić podporę o wysokości około 1,5-2 metrów, wycofać się 70-80 centymetrów od niej i posadzić ogórki w okręgu w odległości 40 centymetrów od siebie.

Gdy tylko pojawią się schody, od góry podpory wzdłuż schodów rozciąga się sznurek, do którego przyczepia się ogórki. W ten sposób ogórki rosną w górę i tworzą ładną stożkową strukturę.

Schematy sadzenia ogórków w szklarni

W ciasnej i ograniczonej przestrzeni szklarni każdy centymetr gleby musi być racjonalnie wykorzystany.

Schemat jednorzędowy

Schemat jednorzędowy

Zasada jest taka sama jak w przypadku sadzenia na zewnątrz, ale odległość między roślinami w rzędzie powinna wynosić 60-100 centymetrów, a między rzędami 80-100 centymetrów.

Schemat dwurzędowy

Schemat dwurzędowy

W tym przypadku pozostawia się 60 centymetrów między roślinami w rzędzie i dwóch rzędach. Następnie każde dwa rzędy są oddalone od siebie o jeden metr.

Schemat sadzenia w jednym rzędzie dla uprawy pionowej

Uprawa pionowa jest nie tylko wygodna, ale także znacznie oszczędza miejsce. W przypadku sadzenia jednorzędowego należy pozostawić 30-40 centymetrów między roślinami w rzędach i do 80 centymetrów między rzędami.

Dwurzędowy schemat sadzenia do uprawy pionowej

W przypadku sadzenia ogórków po obu stronach podpory, między otworami w rzędzie powinno być 40 centymetrów, między dwoma rzędami około 50 centymetrów, a między każdymi dwoma rzędami 80 centymetrów.

Wcześniej OBOZ.UA informował, jak uprawiać koper i pietruszkę na parapecie.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości

Znajdź 11 zwierząt na obrazku: wciągająca łamigłówka

Znajdź 11 zwierząt na obrazku: wciągająca łamigłówka

Puzzle i złudzenia optyczne poprawiają zdrowie neurologiczne
W maju trzy znaki zodiaku poprawią swoje życie: kto ma największe szanse

W maju trzy znaki zodiaku poprawią swoje życie: kto ma największe szanse

Bądź otwarty na nowe możliwości i wyjdź ze swojej strefy komfortu
Dwa znaki zodiaku wkrótce spotkają bratnią duszę: kto stanie w obliczu fatalnego okresu

Dwa znaki zodiaku wkrótce spotkają bratnią duszę: kto stanie w obliczu fatalnego okresu

Twoje serce wie, czego potrzebujesz, więc nie ignoruj jego wskazówek