English
русский
Українська

Trending:

Jak często należy myć łazienkę i toaletę i czy potrzebne są do tego środki chemiczne: wyjaśnienie wirusologa

Alina MilsentStyl życia
Jak często i czym czyścić łazienkę i toaletę. Źródło: Stworzony z pomocą sztucznej inteligencji

Regularne sprzątanie jest korzystne nie tylko z estetycznego punktu widzenia. Wilgotne pomieszczenia z niewystarczającą cyrkulacją powietrza są idealną pożywką dla zarodników grzybów. Pleśń może powodować problemy zdrowotne, od reakcji alergicznych po choroby układu oddechowego.

Emma Harding, badaczka wirusologii molekularnej i doktorantka na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii, ujawniła, jak często należy sprzątać łazienkę, aby pozbyć się zarazków. Częstotliwość czyszczenia powierzchni łazienkowych zależy od tego, jak często pomieszczenie jest używane i czy ktoś w domu jest chory.

"Jeśli ktoś niedawno chorował, łazienka powinna być dokładnie posprzątana, gdy osoba ta wyzdrowieje, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. W przeciwnym razie zaleca się sprzątanie co najmniej raz w tygodniu. Podłoga zwykle wymaga rzadszego czyszczenia niż powierzchnie, które są stale dotykane, takie jak toalety, krany i prysznice" - powiedział Harding.

Zaleca się mycie łazienki przed i po każdym użyciu. Harding podkreślił, że w większości przypadków zwykły środek czyszczący powinien wystarczyć, aby pozbyć się zarazków. Wirusolog zaleca stosowanie produktu o działaniu dezynfekującym co miesiąc lub gdy na powierzchniach zaczyna pojawiać się pleśń lub plamy z kamienia.

"Woda z mydłem jest bardzo skuteczna w zabijaniu szerokiej gamy zarazków, więc wystarczy do regularnego czyszczenia" - powiedział Harding.

Jeśli masz toaletę w łazience i chcesz ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazków do minimum, jest jedna rzecz, którą powinieneś zrobić nawykowo.

"Łazienka jest jednym z najbrudniejszych miejsc w domu, zwłaszcza jeśli znajduje się w niej toaleta. Zawsze spłukuj toaletę z opuszczoną pokrywą, aby zapobiec wydostawaniu się zarazków z toalety i osadzaniu się ich w innych miejscach" - zasugerował wirusolog.

Jeśli czyścisz toaletę co najmniej raz w tygodniu, zarazki nie mogą urosnąć do poziomu wymagającego głębokiej dezynfekcji.

W innych przypadkach przyda się soda oczyszczona i biały ocet - wystarczy dodać składniki do toalety i wyszorować powierzchnię szczotką. Skuteczny będzie również kwasek cytrynowy - zanieczyszczone miejsca można natrzeć połówką cytryny lub przygotować roztwór na bazie kwasku. Przeczytaj więcej o tych i innych sposobach czyszczenia toalety w artykule.

Wcześniej OBOZ.UA opowiedział o prostym sposobie na życie, który pomoże oczyścić toaletę z plam i sprawi, że będzie świeża i lśniąca.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości

Lekka sałatka bez majonezu w 5 minut: zdrowa i nieszkodliwa dla sylwetki

Lekka sałatka bez majonezu w 5 minut: zdrowa i nieszkodliwa dla sylwetki

Najprostsze połączenie produktów
Puszyste ciasto czekoladowe: z czym gotować

Puszyste ciasto czekoladowe: z czym gotować

Potrzebujesz jednego bardzo prostego składnika