English
русский
Українська

Trending:

Jak ZSRR sprawdzał jakość dżinsów za pomocą zapałki i dlaczego ta metoda tak naprawdę nie działa

To, co Sowieci postrzegali jako znak jakości, było w rzeczywistości źle farbowaną tkaniną. Źródło: Stworzony z pomocą sztucznej inteligencji

Zwykłe dżinsy były tak rzadkim i prestiżowym towarem w ZSRR, że niektórzy obywatele byli gotowi zrobić wszystko, aby kupić parę prawdziwych dżinsowych spodni. W celu ich przetestowania wymyślono całą masę modnych hacków życiowych.

Na przykład fashionistki, którym udało się zaoszczędzić na drogi zakup, zabierały ze sobą zapałki do przymierzenia. Dlaczego to robili i co było nie tak z ich życiowym hackiem, opowiada OBOZ.UA.

Tak więc dżinsy w ZSRR były uważane za kultowy element garderoby. Były szczególnie cenione za ich zdolność do tworzenia pięknych przetarć na tkaninie w miarę upływu czasu. Niektóre z nich były specjalnie gotowane, aby przyspieszyć ich wygląd. Spodnie traktowane w ten sposób nazywano "varenky".

Uważano, że markowe dżinsy to te, które mogą się wytrzeć po noszeniu. Dlatego starano się sprawdzić ich przydatność do tego celu. Tutaj przydawała się zapałka. Patyczek zapałki zwilżano i pocierano nim tkaninę. Jeśli drewno zmieniło kolor na niebieski od kontaktu z dżinsem, uznawano to za znak "autentyczności" przedmiotu.

W rzeczywistości test ten nie miał żadnego sensu. Naprawdę dobry barwnik, choć stopniowo wypłukiwany z denimu, nie jest tak niestabilny, by zmienić kolor na niebieski od samego kontaktu z mokrą zapałką. Ale podróbka była farbowana czymkolwiek, co było dostępne, i przeszła ten test śpiewająco.

Z czasem radzieccy miłośnicy dżinsu zdali sobie sprawę, że ich sposób na życie jest aktywnie nadużywany i porzucili go. Przestali też kupować gotowe "dżinsy", ponieważ zadrapania na nich były wykonane pumeksem, który psuł tkaninę, a bardzo drogie dżinsy szybko się psuły po takiej obróbce.

Wcześniej OBOZ.UA opowiedział, dlaczego radzieckie kobiety nie zdejmowały czapek w pomieszczeniach - i dlaczego pojawiła się taka dziwna moda.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA na Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości