English
русский
Українська

Trending:

Jak przywrócić do życia stare, pożółkłe poduszki: najlepsze sposoby

Alina MilsentStyl życia
Życiowe triki na pranie poduszek. Źródło: Stworzony z pomocą sztucznej inteligencji

Poduszki wymagają regularnego, dokładnego czyszczenia, więc nie wystarczy po prostu zmienić poszewkę. Żółknięcie może być spowodowane przez pot, ślinę, sebum i inne. Co więcej, na pościeli mogą gromadzić się bakterie i roztocza, powodując poważne problemy zdrowotne.

Eksperci zalecają dokładne pranie poduszek co najmniej dwa razy w roku. Jeśli Twoje poduszki już zżółkły, istnieje kilka sposobów na pozbycie się nieestetycznych śladów.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest naturalną alternatywą dla ostrzejszych roztworów chemicznych. Jackie Shepherd, specjalistka od czyszczenia, zaleca umieszczenie poduszki w zimnej wodzie na 30 minut, a następnie nałożenie sody oczyszczonej na żółte plamy. Cząsteczki ścierne powinny pokryć cały brud. Odczekaj 15-20 minut i dokładnie usuń pozostały produkt.

Soda oczyszczona i ocet

Soda oczyszczona w połączeniu z białym octem usunie nawet najbardziej uporczywe plamy. Emily Attwood, założycielka Scooms, mówi nam, jak najlepiej wykorzystać tę potężną kombinację. Stwórz pastę, mieszając sodę oczyszczoną z niewielką ilością wody i zacznij od przeprowadzenia testu punktowego na niepozornym obszarze. Następnie nałóż pastę bezpośrednio na zabrudzony obszar i pozostaw na 15-30 minut. Zwilż czystą szmatkę białym octem, wytrzyj plamy i dokładnie spłucz poduszkę wodą.

Sól

Żółte plamy na poduszkach są często spowodowane potem, który z czasem wsiąka we włókna i pozostawia zauważalne ślady. Sól może pomóc. Wystarczy rozpuścić cztery łyżki soli w litrze wody. Delikatnie przetrzyj plamy na poduszce roztworem soli za pomocą czystej szmatki lub gąbki.

Odplamiacze na bazie enzymów

Należy unikać produktów zawierających wybielacze na bazie chloru, a zamiast tego preferować proszki na bazie enzymów.

"Oprzyj się pokusie użycia wybielacza chlorowego. Plamy z potu są oparte na białkach, a wybielacz nie jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ może powodować dalsze żółknięcie" - wyjaśnia ekspert ds. prania Laurie Williamson.

Większość odplamiaczy po prostu wybiela tkaninę, a wysokie stężenia agresywnych chemikaliów mogą uszkodzić włókna, a nawet podrażnić skórę. Zamiast tego, środki czyszczące zawierające enzymy nie tylko neutralizują wszelkie zapachy, ale także rozkładają cząsteczki plam.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA na Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości

Lekka sałatka bez majonezu w 5 minut: zdrowa i nieszkodliwa dla sylwetki

Lekka sałatka bez majonezu w 5 minut: zdrowa i nieszkodliwa dla sylwetki

Najprostsze połączenie produktów
Puszyste ciasto czekoladowe: z czym gotować

Puszyste ciasto czekoladowe: z czym gotować

Potrzebujesz jednego bardzo prostego składnika