English
русский
Українська

Trending:

Jak sprawdzić temperaturę gleby przed sadzeniem warzyw: proste sposoby

Jak sprawdzić, czy gleba w ogrodzie się nagrzała?. Źródło: freepik.com

Sezon ogrodniczy w pełni, co oznacza, że nadszedł czas na przygotowanie gleby i sadzenie warzyw. Aby jednak uzyskać dobre i obfite zbiory, ważna jest nie tylko odpowiednia pielęgnacja roślin, ale także uwzględnienie warunków temperaturowych.

Zimna gleba może opóźnić lub nawet zatrzymać kiełkowanie nasion. Dlatego Gazeta.ua podzieliła się wskazówkami, jak określić, czy gleba wystarczająco się rozgrzała.

Temperatura gleby jest ważna nie tylko dla wielu rodzajów prac rolniczych, takich jak nawożenie czy solaryzacja, ale także dla prawidłowego przebiegu życia roślin. Ciepło pomaga roślinom wchłaniać wodę i składniki odżywcze oraz stymuluje ich wzrost.

Temperatura gleby

Dlatego przed sadzeniem jakichkolwiek roślin należy zbadać ich cechy, potrzeby i sprawdzić temperaturę nie tylko powietrza, ale także gleby.

Termometr glebowy

Najprostszym i najdokładniejszym sposobem określenia temperatury gleby jest użycie termometru glebowego. Urządzenie to jest dość niedrogie i można je znaleźć w większości specjalistycznych sklepów ogrodniczych i sklepów internetowych.

Wystarczy włożyć termometr do gleby na głębokość 5-10 cm i odczekać kilka minut, aż się nagrzeje. Optymalna temperatura dla większości warzyw wynosi około 10-24°C.

Temperatura gleby

Chwasty

Jeśli nie masz ochoty lub możliwości zakupu specjalnego termometru, istnieje inny sposób na określenie, czy gleba wystarczająco się rozgrzała.

Chwasty są doskonałym wskaźnikiem temperatury gleby. Jeśli zauważysz, że rośliny te zaczęły już kiełkować, gleba jest prawdopodobnie wystarczająco ciepła do sadzenia warzyw. Nie dotyczy to jednak upraw odpornych na zimno, ponieważ można je wysiewać znacznie wcześniej.

Wcześniej OBOZ.UA informował, jak pozbyć się trawy pszenicznej w ogrodzie.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości

Lekka sałatka bez majonezu w 5 minut: zdrowa i nieszkodliwa dla sylwetki

Lekka sałatka bez majonezu w 5 minut: zdrowa i nieszkodliwa dla sylwetki

Najprostsze połączenie produktów
Puszyste ciasto czekoladowe: z czym gotować

Puszyste ciasto czekoladowe: z czym gotować

Potrzebujesz jednego bardzo prostego składnika