English
русский
Українська

Trending:

Jak wyhodować cytrynę z nasion: proste instrukcje

Alina MilsentStyl życia
Drzewko cytrynowe. Źródło: Stworzone przy pomocy sztucznej inteligencji

Cytryna to prawdziwy magazyn przydatnych witamin i minerałów. Doświadczeni kwiaciarnie twierdzą, że drzewo cytrynowe można łatwo wyhodować w domu - oczywiście nie tyle ze względu na zbiory, ale jako wspaniałą dekorację domu

Obecnie cytrynę w pomieszczeniach można zobaczyć w wielu domowych szklarniach. W fazie wzrostu można ją nawet umieścić na parapecie. Jak wyhodować cytrynę z nasion - przeczytaj artykuł na OBOZ.UA.

Jak wyhodować cytrynę z nasion

Będziesz potrzebował dużo cierpliwości - postępując zgodnie ze wszystkimi wskazówkami i sztuczkami, możesz uzyskać własne cytryny w ciągu 4-5 lat.

Drzewo cytrynowe uwielbia dużo wilgoci, więc nie zapomnij o regularnym podlewaniu. Lepiej wybrać dla niego zacienione miejsce. Roślina rozpoczyna aktywny wzrost w lutym-marcu i zatrzymuje się w listopadzie.

Ogólnie rzecz biorąc, drzewo cytrynowe można uprawiać na następujące sposoby:

  • z nasion - nasiona są przydatne;
  • wegetatywnie - poprzez sadzonki, szczepienie lub nawarstwianie.

Przede wszystkim należy pamiętać, że nasiona muszą być świeże. Nasiona powinny być pobierane z dojrzałych owoców bez oznak choroby.

Po wysuszeniu lub przechowywaniu w temperaturze pokojowej nasiona tracą świeżość, ale nadal istnieje szansa, że wykiełkują.

Lepiej jest przygotować znaczną liczbę nasion z wyprzedzeniem - możesz mieć szczęście i uzyskać kilka nasion do kiełkowania. Najlepiej jest zasadzić więcej niż jedną roślinę. Nie wszystkie z nich osiągną etap owocowania, ponieważ w domu niektóre z nich mogą zachorować lub przestać rosnąć i rozwijać się.

Instrukcje krok po kroku

  1. Dokładnie wysusz nasiona i poczekaj, aż wykiełkują pod folią. Następnie zdejmij warstwę ochronną - kiełki muszą przyzwyczaić się do warunków pokojowych.
  2. Drzewo cytrynowe uwielbia wilgoć, ale zalanie wodą doprowadzi do zarodników grzybów i zgnilizny korzeni. Latem lepiej podlewać je trzy razy w tygodniu, a zimą wystarczy dwa razy.
  3. Co tydzień należy wycierać liście cytrusów z kurzu.
  4. Nie należy zapominać o regularnym spryskiwaniu wodą.
  5. Wiosną należy przesadzić cytrynę do większej doniczki, która spełnia potrzeby wzrostu.
  6. Drzewo cytrynowe potrzebuje nawozów na bazie cynku, boru i manganu (można je karmić okresowo, raz na dwa tygodnie).
  7. Ważne jest, aby uformować koronę drzewa. W miarę wzrostu należy usuwać środkowy pęd w odległości 20 cm od ziemi.

Drut miedziany pomoże przyspieszyć owocowanie. Nakłada się go w odległości 1-2 gałęzi od podstawy i wiąże tak, aby można go było łatwo wcisnąć w korę. Ta technika będzie sprzyjać tworzeniu się składników odżywczych, które będą stymulować pojawianie się pąków owocowych. Po 6-12 miesiącach drut należy usunąć, a zraniony obszar należy związać plastikową taśmą.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA na Telegram i Viber, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości

Lekka sałatka bez majonezu w 5 minut: zdrowa i nieszkodliwa dla sylwetki

Lekka sałatka bez majonezu w 5 minut: zdrowa i nieszkodliwa dla sylwetki

Najprostsze połączenie produktów
Puszyste ciasto czekoladowe: z czym gotować

Puszyste ciasto czekoladowe: z czym gotować

Potrzebujesz jednego bardzo prostego składnika