English
русский
Українська

Trending:

Jak wyhodować jeżynę olbrzymią: zasady karmienia i przycinania

Alina MilsentStyl życia
Jak karmić jeżyny. Źródło: Stworzony z pomocą sztucznej inteligencji

Krzewy jeżyn są dość łatwe w pielęgnacji. Rosną szybko, ale dla lepszego plonu i wyglądu warto prawidłowo uformować koronę. Przycinanie jest warunkiem wstępnym rozwoju rośliny.

Faktem jest, że stare gałęzie po owocowaniu zabierają roślinie tylko przydatne składniki i soki. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jak wyhodować dużą i smaczną jeżynę w ogrodzie i kiedy ją przycinać.

Pielęgnacja jeżyny

System korzeniowy krzewu jest dobrze rozwinięty, ale znajduje się na niewielkiej głębokości. Dlatego jeżyny wymagają dokładnego podlewania. Niedostateczna ilość wilgoci sprawi, że liście uschną i trzeba będzie zapomnieć o zbiorach.

Ważnym krokiem w pielęgnacji krzewu jest jego regularne przycinanie. Podczas usuwania nadmiaru i suchych pędów szybko wyrosną młode i silne gałęzie.

Jeżyny rosną szybko, co prowadzi do słabej cyrkulacji powietrza między pędami. Krzew po prostu nie otrzyma wystarczającej ilości światła słonecznego, aby dojrzeć jagody.

Zasady przycinania

Jeżyny należy przycinać natychmiast po posadzeniu. Pędy należy skrócić do 30 cm nad ziemią, a krzew oczyścić z wątłych, cienkich i słabych gałęzi.

Wiosenne przycinanie jest konieczne, aby poprawić owocowanie. Można pozostawić do dziesięciu jednorocznych gałęzi w centrum, skracając je do 1,5 m. Zamiast tego ogrodnicy zalecają odcięcie pędów bocznych do trzech pąków.

Początek czerwca to najlepszy czas na kolejne przycinanie. Wierzchołki należy skrócić o 5 cm, a pędy boczne o wysokości ponad 70 cm należy skrócić o 25 cm. Jest to konieczne do prawidłowego ukształtowania "szkieletu" gałęzi w celu ich proporcjonalnego rozmieszczenia.

Sprzyjające dni

Ogrodnicy i hodowcy warzyw często korzystają z kalendarza księżycowego, aby określić najlepsze dni na prace ogrodowe.

Drzewa owocowe i inne krzewy najlepiej przycinać w dniach 6, 7-8, 15-16 i 18 maja.

Wcześniej OBOZ.UA wyjaśnił, jak pozbyć się roztocza winogronowego, które może zrujnować całe zbiory.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości

Trend w modzie czy zły gust? Andre Tan doradził, jak prawidłowo nosić ubrania w panterkę

Trend w modzie czy zły gust? Andre Tan doradził, jak prawidłowo nosić ubrania w panterkę

Trend lamparta został stworzony przez Christiana Diora