English
русский
Українська

Trending:

Jak utwardzić sadzonki przed sadzeniem: wskazówki od doświadczonych ogrodników

Jak hartować sadzonki przed sadzeniem. Źródło: Stworzony z pomocą sztucznej inteligencji

Wraz z nadejściem ciepłego sezonu nadchodzi czas sadzenia sadzonek w otwartym terenie. Nie można jednak wysyłać roślin do trudnych warunków zewnętrznych bez przygotowania, ponieważ mogą one tego nie przetrwać.

Hartowanie sadzonek jest ważnym krokiem, który pomoże im przystosować się do nowych warunków. Agro Market opowiedział nam, jak prawidłowo przygotować rośliny przed posadzeniem ich w ogrodzie.

Ukraiński klimat w większości regionów nie pozwala na uprawę roślin na zewnątrz. Dlatego wielu ogrodników stosuje metodę sadzonkową, ale prędzej czy później rośliny nadal będą musiały być sadzone w nowych warunkach. Najważniejsze jest, aby zrobić to poprawnie, aby niekorzystne środowisko nie zepsuło przyszłych zbiorów.

Kiedy rozpocząć hartowanie roślin

Około 10-15 dni przed sadzeniem sadzonek w otwartym terenie należy rozpocząć ich hartowanie. W tym momencie, na przykład, pomidory powinny mieć już 4-6 prawdziwych liści, a ogórki 2-3. W przypadku innych roślin, w tym ozdobnych, liczba ta może się różnić.

Rośliny ciepłolubne można hartować w temperaturze powietrza 12-14 stopni, a rośliny odporne na zimno w temperaturze 8-10 stopni.

Jak hartować sadzonki

Weź sadzonki i zacznij wynosić je na chwilę na zewnątrz. Za każdym razem wydłużaj czas przebywania roślin na zewnątrz o 1-3 godziny.

Na początku nie umieszczaj sadzonek w miejscach, w których będą narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Lepiej jest umieścić je w cieniu drzew lub zrobić schronienie przed słońcem z improwizowanych materiałów.

Pod koniec procesu hartowania rośliny można pozostawić na zewnątrz na cały dzień.

Po spędzeniu nocy na zewnątrz 2-3 razy, można je sadzić w otwartym terenie.

Jeśli hodujesz sadzonki w szklarni lub cieplarni, możesz je tam zahartować, otwierając drzwi w celu wentylacji.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości