English
русский
Українська

Trending:

Jak zwiększyć żyzność gleby: najskuteczniejsze metody

Zadbaj o glebę w swoim ogrodzie już teraz, aby uzyskać dobre zbiory. Źródło: Stworzony z pomocą sztucznej inteligencji

W przeddzień rozpoczęcia sezonu ogrodniczego każdy ogrodnik myśli o tym, co powinien zrobić, aby mieć dobre zbiory latem i jesienią. Jednym z pierwszych wiosennych zadań jest poprawa jakości gleby na działce, tak aby zapewniała wystarczającą ilość składników odżywczych dla roślin w grządkach.

OBOZ.UA zapytał ekspertów, jak osiągnąć ten cel. Oczywiście najważniejszym sposobem jest stosowanie nawozów. Ale nie jest to jedyny sposób. Oto, co radzą specjaliści.

Daj glebie odpocząć

Jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest naprawdę wyjałowiona, wyślij przynajmniej jej część na "wakacje" i nie sadź niczego przez jeden sezon. Zadbaj o ten skrawek w taki sam sposób, jak o resztę ogrodu - wyrwij chwasty i przekop ziemię na zimę. Następnej wiosny, po spędzeniu roku pod czystą parą (jak nazywa się tę metodę), ogród będzie odpowiednio odnowiony i gotowy do siewu.

Wykorzystaj wiosenne chwasty

Oczywiście chwasty jako pierwsze kiełkują w ogrodzie w ciepłe wiosenne dni. Zanim zakwitną, można wykorzystać je do użyźnienia gleby. Należy skosić zieloną część, a następnie usunąć korzenie, rozłożyć sadzonki na ziemi i wkopać je na niewielką głębokość. Pod warstwą gleby chwasty zaczną się rozkładać i uwalniać składniki odżywcze. Możesz również kompostować chwasty i używać ich do ściółkowania.

Siej zielony nawóz

Nie tylko chwasty mogą być wykorzystywane jako "zielony nawóz". Istnieje cała lista gatunków uprawnych, które mogą znacznie wzbogacić glebę w składniki odżywcze. Należą do nich gorczyca, rzodkiew oleista, łubin, fasola, soja, groch, lucerna, koniczyna słodka, wyka, seradela, koniczyna, amarantus, gryka, owies i inne. Są one również wysiewane na działce, koszone przed zakwitnięciem i wkopywane w glebę. Można próbować uprawiać nawóz zielony przed głównym siewem, ale częściej stosuje się go późnym latem, po zbiorach lub wczesną jesienią, aby przywrócić kondycję ogrodu po sezonie.

Stosuj nawozy organiczne

Nawozy organiczne, takie jak obornik, kompost lub próchnica, mogą nie tylko nasycić glebę składnikami odżywczymi. Poprawiają również jej kondycję, czyniąc ją bardziej przepuszczalną dla wody i powietrza, a także zapewniają naturalne pożywienie dla pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Przygotowaną materię organiczną można stosować zarówno przed zasianiem ogrodu, jak i jesienią - po zbiorach.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości

Podstawowa pasta z tuńczyka: 5 minut na przygotowanie

Podstawowa pasta z tuńczyka: 5 minut na przygotowanie

Opcja na szybką przystawkę
Cukier miętowy w 10 minut: jak zrobić niezwykły preparat na zimę

Cukier miętowy w 10 minut: jak zrobić niezwykły preparat na zimę

Potrzebujesz tylko dwóch składników
Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Mogą być spożywane samodzielnie lub dodawane do wypieków