English
русский
Українська

Trending:

Jak prawidłowo podlewać pomidory w szklarni i w ogrodzie: błąd może zniszczyć plony

Alina MilsentStyl życia
Kiedy i jak podlewać pomidory. Źródło: Stworzony z pomocą sztucznej inteligencji

Odpowiednia wilgotność jest kluczem do wysokiej jakości i obfitych zbiorów. Często, pomimo wszelkich starań, rosną wodniste, małe pomidory i nie pomaga żadna ilość nawozu. Jest to prawdopodobnie spowodowane błędami w podlewaniu.

OBOZ.UA dowiedział się, jak prawidłowo podlewać pomidory w szklarni i w ogrodzie. Ważne jest, aby znać dawki podlewania na każdym etapie wzrostu i rozwoju roślin.

Podlewanie w ogrodzie

Eksperci obliczyli optymalny system nawadniania i opracowali odpowiednie standardy, które mogą się różnić w zależności od warunków pogodowych: suszy lub długotrwałych opadów deszczu.

Przed posadzeniem sadzonek do każdego dołka należy wlać od 0,5 do 1 litra wody, w zależności od wielkości sadzonek. Sadzonki muszą przejść przez proces ukorzeniania, a nadmiar wody może to zakłócić.

Ogrodnicy radzą pamiętać o ważnej zasadzie: w ciągu pierwszych siedmiu do dziesięciu dni po posadzeniu lepiej nie podlewać pomidorów.

W okresie aktywnego wzrostu pomidory należy podlewać raz w tygodniu w ilości 20-30 litrów na metr kwadratowy.

Po pojawieniu się kwiatostanów na krzakach należy ograniczyć podlewanie. Wystarczy zwilżyć glebę dwa razy w tygodniu 1,5-2 litrami wody.

Gdy pojawi się jajnik, podlewanie jest ponownie zwiększane. Każdy krzew powinien otrzymywać od 3 do 5 litrów wody dwa razy w tygodniu. W przypadku utrzymującej się letniej suszy ilość wody można zwiększyć do 10 litrów na krzew. Jest to etap formowania jajników, który jest najważniejszy dla jakości zbiorów, dlatego ważne jest, aby nie ograniczać dopływu wody. Brak wilgoci spowoduje odpadnięcie jajników lub ograniczenie owocowania.

Podlewanie w szklarni

Podlewanie pomidorów szklarniowych prawie nie różni się od nawilżania roślin na otwartym polu. Należy monitorować wilgotność powietrza. Optymalna wartość to 45-50%, podczas gdy wilgotność gleby powinna wynosić 85-90%.

Przy niskiej wilgotności pomidory zaczynają odparowywać więcej wody, więc kwiaty i jajniki mogą odpadać.

Z drugiej strony, wysoka wilgotność uniemożliwia pomidorom gromadzenie niezbędnej ilości cukru - owoce stają się wodniste i zaczynają pękać.

Ważne ostrzeżenie: przy wilgotności przekraczającej 80% kwiaty pomidorów przestają być zapylane.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości