English
русский
Українська

Trending:

Jak chronić winogrona i drzewa przed wiosennymi przymrozkami: porady ekspertów

Nie lekceważ wiosennych przymrozków. Źródło: Stworzone z pomocą sztucznej inteligencji

Chociaż pogoda w kwietniu jest zauważalnie ciepła, nie jest stabilna. Każdego dnia może być znacznie chłodniej, a w nocy mogą występować przymrozki. Ważne jest, aby mieszkańcy domków letniskowych chronili w tym czasie swoje ogrody i winnice.

Ekspert Taras Yurchenko, który prowadzi kanał YouTube Secrets of Viticulture and Gardening, wyjaśnił, jak to zrobić. Przede wszystkim radzi, aby nie liczyć na to, że problem mrozu jakoś nas ominie, że zimno nie powróci, a ogród nie ucierpi z powodu mrozu. Trzeba być przygotowanym w każdym przypadku.

Winnica

Jak chronić winogrona i drzewa przed wiosennymi przymrozkami: porady ekspertów

Winogrona są uprawą ciepłolubną, która może zostać poważnie dotknięta przez mróz. Dlatego winnica jest przykrywana na zimę. Osłona jest usuwana, gdy wiosną zaczyna rosnąć darń. Jeśli spóźnisz się z tym, wyrwanie winorośli może być niemożliwe.

Wiosną ważne jest, aby skrzynki były gotowe do przykrycia winogron. Musisz wykopać płytkie rowy w ziemi, w których umieścisz niezwiązane rośliny przed mrozem wzdłuż rzędów, w których rośnie winorośl. Następnie wykop należy przykryć dowolnym materiałem okrywowym, a w skrajnych przypadkach posypać cienką warstwą ziemi. Gleba nie powinna być ubijana, ponieważ powinna służyć jedynie jako lekka osłona. Nawet jeśli po prostu przykryjesz winorośl ułożoną na ziemi bez wykopanej skrzynki, będzie to dobra ochrona.

Ważne jest, aby pamiętać, że im bardziej rozwinięte są pąki na winorośli, tym bardziej winogrona są podatne na mróz. Jeśli liść z pąka rozwinął się do 1-2 centymetrów, oznacza to, że zamarznie nawet przy 0 stopniach. Dlatego winogrona wymagają starannej ochrony przed zimnem.

Jeśli Twoja winnica jest zaaranżowana w taki sposób, że nie da się jej przykryć, zaopatrz się w agrowłókninę o wysokiej gęstości (40 lub nawet 50). Przykryj nią kratę. Wskazane jest również nałożenie na nie folii.

Brzoskwinie, morele i inne drzewa owocowe

Jak chronić winogrona i drzewa przed wiosennymi przymrozkami: porady ekspertów

Jabłonie, grusze czy śliwy mogą być stosunkowo odporne na mróz. Jednak nawet one powinny być chronione przed nocnym chłodem. Wrażliwe drzewa owocowe, takie jak brzoskwinie czy morele, należy owinąć agrowłókniną. Należy jednak robić to ostrożnie, aby nie uszkodzić pąków i kwiatów. Można również ustawić wokół drzew tymczasowe szklarnie z agrowłókniny.

Dobrze sprawdzi się również zraszanie, czyli podlewanie ogrodu przez całą noc. Woda z kranu będzie cieplejsza niż mroźne powietrze, ponieważ rzadko jest zimniejsza niż 10 stopni. Ponadto będzie wytwarzać parę wodną, która jest cieplejsza niż powietrze, a także może zamarzać, chroniąc w ten sposób kwiat. Jeśli roślina rozmarznie do pory obiadowej, nie zostanie uszkodzona.

Jagody

Jak chronić winogrona i drzewa przed wiosennymi przymrozkami: porady ekspertów

Ci, którzy uprawiają borówkę na swoich działkach, nie muszą się zbytnio martwić, ponieważ jest to roślina dość odporna na zimno. Ale nawet ona powinna być przykryta mini szklarnią. Zainstaluj podpory łukowe w pobliżu roślin i przykryj je materiałem. To w zupełności wystarczy. W przypadku bardziej ciepłolubnych upraw, takich jak papryka lub kapusta, które już wypuściły niskie pędy, należy również nałożyć folię na ten materiał okrywowy przed mroźną nocą.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA na Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości

Lekka sałatka bez majonezu w 5 minut: zdrowa i nieszkodliwa dla sylwetki

Lekka sałatka bez majonezu w 5 minut: zdrowa i nieszkodliwa dla sylwetki

Najprostsze połączenie produktów
Puszyste ciasto czekoladowe: z czym gotować

Puszyste ciasto czekoladowe: z czym gotować

Potrzebujesz jednego bardzo prostego składnika