English
русский
Українська

Trending:

Jak chronić rośliny w ogrodzie przed mrozem: skuteczne sposoby

Jak chronić rośliny w ogrodzie przed mrozem. Źródło: Stworzone z pomocą sztucznej inteligencji

Wiosną, gdy na zewnątrz wydaje się być ciepło, nagłe przymrozki mogą być prawdziwą katastrofą. Zimne powietrze może uszkodzić lub nawet całkowicie zniszczyć rośliny, znacznie zmniejszając plony.

Na szczęście doświadczeni ogrodnicy znaleźli już sposoby na ochronę swoich ogrodów i warzywników przed zimnym trzaskiem. Publikacja GradinaMax opowiada o nich bardziej szczegółowo.

Prognoza pogody nie zawsze dokładnie przewiduje temperaturę powietrza, ale istnieje kilka sposobów na określenie, czy należy przygotować się na nagłe wiosenne przymrozki.

Jednym ze zwiastunów zimnej pogody jest całkowity spokój i dość przejrzysta pogoda. Chmury zazwyczaj utrzymują ciepłe powietrze nad ziemią, więc gdy tylko znikną, ryzyko przymrozków wzrasta.

Wieczorne spadki temperatury do +10 i poniżej, a także duża różnica między temperaturami dziennymi i nocnymi, również wskazują, że wkrótce nastąpi zimny trzask.

Ogień

Ognisko nie jest najbezpieczniejszym, ale najbardziej skutecznym i sprawdzonym sposobem ochrony roślin przed mrozem. Powinno być ono umieszczone w taki sposób, aby dym wydawał się otaczać ogród.

Dym z reguły tworzy własny mikroklimat, w którym temperatura praktycznie nie spada poniżej +2 stopni.

Z reguły ogrodnicy przygotowują słomę, trociny, suche gałęzie lub suszoną dziewanny do ognia z wyprzedzeniem. Tworzą stos o szerokości 120 cm i wysokości 50-75 cm i umieszczają najbardziej łatwopalne materiały na środku. Wokół ogniska należy wykopać co najmniej 50 cm ziemi. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Często używa się również suchej trawy i mokrej słomy, a wszystko to jest lekko posypane ziemią lub piaskiem, aby było dużo dymu i mało płomieni.

Agrofibra

Nisko rosnące krzewy i drzewa można zabezpieczyć przed mrozem agrowłókniną tak, aby nie dotykała gałęzi. Nad grządkami należy zainstalować łuki i przykryć je tym materiałem.

Brzegi agrowłókniny należy docisnąć czymś ciężkim, np. cegłą, aby wiatr nie zdmuchnął osłony. Jeśli mróz już nadszedł i nie masz żadnego specjalnego materiału, możesz przykryć rośliny improwizowanymi środkami, takimi jak koce, dywany, ceraty itp.

Lód

Jest to mniej popularny sposób ochrony roślin przed mrozem, ale lepsze to niż nic.

Skorupa lodowa może utrzymywać temperaturę o 1-2 stopnie wyższą niż temperatura powietrza. Dlatego, jeśli nagle złapie Cię mróz, możesz po prostu zwilżyć rośliny wodą ze wszystkich stron za pomocą butelki z rozpylaczem.

Podlewanie

Ta metoda może pomóc w przypadku niewielkiego spadku temperatury do -2 stopni. Po podlaniu ogrodu woda zacznie parować i tworzyć mgiełkę wokół roślin, ograniczając zmiany temperatury i utrzymując własny mikroklimat.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości