English
русский
Українська

Trending:

Jak usunąć plamy z białych ubrań: najskuteczniejsze produkty dostępne w każdej kuchni

Produkty kuchenne poradzą sobie z plamami na bieli, podobnie jak gotowe wybielacze. Źródło: Stworzony z pomocą sztucznej inteligencji

Białe ubrania to radość każdej fashionistki i koszmar osoby odpowiedzialnej za pranie. Na śnieżnobiałej tkaninie widoczna jest najmniejsza plama, a brud jest głęboko osadzony.

Oczywiście można kupić specjalny wybielacz i wyprać nim ubrania. Ale można też zrobić to za pomocą prostych produktów, które mamy w kuchni lub domowej apteczce. OBOZ.UA zebrał najbardziej skuteczne sposoby na życie.

Ocet

Biały ocet to płyn, który może uratować rzeczy przed niemal każdym problemem. Dodawanie go od czasu do czasu do pralki pomoże zapobiec pojawianiu się szarego osadu na rzeczach. Jeśli na białej koszulce lub bluzce pojawi się plama, skrop ją niewielką ilością nierozcieńczonego octu, a następnie natychmiast wytrzyj czystym, suchym ręcznikiem. Nie pocieraj tkaniny, aby nie wetrzeć plamy głęboko we włókna. Nie próbuj jednak usuwać całego octu. Jego część, która pozostanie na plamie, będzie nadal działać po włożeniu rzeczy do pralki.

Metoda ta najlepiej sprawdza się w przypadku typowych plam domowych, takich jak ślady sosów, trawy, brudu, potu i dezodorantu. Jest jednak również skuteczna w przypadku uporczywych plam, takich jak wino, kawa i mocna herbata.

Sok z cytryny

Oprócz zdolności do rozpuszczania plam, sok z cytryny ma również właściwości wybielające. Dlatego może być stosowany do prania starych i pożółkłych ubrań. Działa dobrze na plamy z wina, jagód, soku pomidorowego, musztardy itp. Podobnie jak ocet, sok z cytryny działa kwaśno.

Wszystko, co musisz zrobić, to delikatnie osuszyć świeżą plamę ręcznikiem, unikając tarcia, a następnie potraktować ją świeżym sokiem z cytryny, przecedzonym przez drobne sitko. Następnie można wysłać przedmiot prosto do bębna pralki. Należy jednak uważać na jedwab i wełnę, ponieważ produkt może być dla nich zbyt agresywny.

Sól

Dzięki swoim właściwościom higroskopijnym zwykła sól kuchenna szybko usunie ślady różnych płynów - potu, krwi, wina, soków ziołowych lub innych. Obficie posyp produkt na świeżą plamę i pozostaw na 10-15 minut. Następnie spłucz tkaninę pod strumieniem zimnej wody. Następnie plamę można dodatkowo potraktować octem lub sokiem z cytryny. Można też od razu wyprać rzecz.

Nadtlenek wodoru

Nadtlenek wodoru z apteki jest najlepszym produktem do usuwania plam z krwi, ponieważ jest środkiem utleniającym i może rozkładać materię organiczną. Przed przystąpieniem do usuwania plam z krwi należy spłukać je zimną wodą - nigdy gorącą lub ciepłą, ponieważ spowoduje to jedynie ich utrwalenie. Następnie natychmiast nałóż nadtlenek na poplamiony obszar i pozostaw go na co najmniej 15 minut. Produkt będzie się pienił przez pewien czas, mechanicznie wypychając plamę z tkaniny. Na koniec wypierz poplamioną krwią rzecz w pralce w najniższej możliwej temperaturze.

Wcześniej OBOZ.UA informował, jak usunąć plamy z czekolady z ubrań.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości

Podstawowa pasta z tuńczyka: 5 minut na przygotowanie

Podstawowa pasta z tuńczyka: 5 minut na przygotowanie

Opcja na szybką przystawkę
Cukier miętowy w 10 minut: jak zrobić niezwykły preparat na zimę

Cukier miętowy w 10 minut: jak zrobić niezwykły preparat na zimę

Potrzebujesz tylko dwóch składników
Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Mogą być spożywane samodzielnie lub dodawane do wypieków