English
русский
Українська

Trending:

Teraz wydaje się to szalone: za co skazywano kobiety w ZSRR

Jakikolwiek przejaw indywidualności lub osobistych wyborów życiowych może stworzyć wiele problemów dla radzieckiej kobiety. Źródło: Stworzony z pomocą sztucznej inteligencji

Współczesne humanistyczne podejście do stosunków społecznych uczy nas, aby nie ingerować w życie osobiste innych ludzi, aby pozwolić im budować swój własny los tak, jak chcą. Ale nie tak dawno temu, w czasach ZSRR, sprawy miały się inaczej.

Państwo nie tylko upewniało się, że wszyscy myślą i działają zgodnie z panującą ideologią. Zachęcało również obywateli do aktywnego ingerowania w sprawy innych. Szczególnie dotkliwie odczuwały to kobiety. OBOZ.UA wyjaśnia, dlaczego radziecka kobieta mogła otrzymać porcję publicznego potępienia, a nawet napotkać prawdziwe problemy. W dzisiejszych czasach może się to wydawać czymś dzikim.

Wygląd

Każda chęć wyróżnienia się w ZSRR była potępiana. Zbyt jaskrawy kolor włosów lub makijażu, nietypowe ubrania, nie wspominając o piercingach czy tatuażach, wywoływały publiczne oburzenie. W szkole dziewczyna z makijażem mogła zostać wyrzucona z lekcji, a w pracy kobieta, która wyróżniała się z tłumu, mogła zostać zwolniona. Podejście do nietypowo ubranej kobiety na ulicy i skomentowanie jej nie było uważane za nieprzyzwoite.

Życie osobiste

Zgodnie ze standardami społecznymi w ZSRR, zwyczajem było wczesne wychodzenie za mąż i szybkie rodzenie dzieci. Kobiety, które zdecydowały się pozostać wolne, żyły z mężczyzną bez ślubu lub nie chciały mieć dzieci, były uważane za białe kruki. Co więcej, mogły napotkać wiele prawdziwych problemów za dokonanie takiego wyboru życiowego, ponieważ były podejrzewane o niemoralny styl życia i potępiane za to, że nie spieszyły się, by dać państwu nowych obywateli.

Rozwód

Osobną kwestią było potępianie kobiet, które wyszły za mąż, ale się rozwiodły. Taką kobietę nazywano w jakiś sposób inną, ponieważ nie mogła zatrzymać swojego męża. Posunięto się nawet do przypisywania kobietom fikcyjnych chorób lub zaburzeń psychicznych, które zmusiły ich mężów do opuszczenia ich. Zamiast tego przemoc domowa była uważana za normę, a kobiety były zachęcane do znoszenia nadużyć i upokorzeń ze strony swoich mężów. Dlatego wiele kobiet w ZSRR próbowało nadepnąć na dumę, aby uratować swoje małżeństwo, nawet jeśli ich mężowie dużo pili, znęcali się nad żonami i dziećmi lub byli otwarcie niewierni. Nawiasem mówiąc, mężczyznom w Unii wybaczano cudzołóstwo, ale kobiety z tego samego powodu nazywano "włóczęgami" i spychano na margines społeczeństwa.

Wcześniej OBOZ.UA opowiedział o pięciu zakazach rodzinnych, które były praktykowane w ZSRR.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości

Podstawowa pasta z tuńczyka: 5 minut na przygotowanie

Podstawowa pasta z tuńczyka: 5 minut na przygotowanie

Opcja na szybką przystawkę
Cukier miętowy w 10 minut: jak zrobić niezwykły preparat na zimę

Cukier miętowy w 10 minut: jak zrobić niezwykły preparat na zimę

Potrzebujesz tylko dwóch składników
Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Mogą być spożywane samodzielnie lub dodawane do wypieków