English
русский
Українська

Trending:

Resztki kuchenne mogą pomóc wyhodować bujny ogród: jak prawidłowo karmić rośliny

Odpady kuchenne pomogą wyhodować bujny ogród. Źródło: freepik.com

Wiele osób wyrzuca odpady kuchenne, nie zdając sobie sprawy, że mogą one stanowić cenne źródło składników odżywczych dla roślin. Zamiast wyrzucać niektóre rzeczy, można wykorzystać je jako naturalny nawóz do ogrodu.

Ponowne wykorzystanie resztek jedzenia jest nie tylko opłacalne, ale także przyjazne dla środowiska. Ekspert ds. ogrodnictwa Millie Durbak opowiedziała Mirror o tym, jakie odpady można wykorzystać jako nawóz.

Fusy z kawy

Fusy z kawy są źródłem wolno uwalnianych składników odżywczych. Zawierają dużo azotu, który odgrywa ważną rolę w tworzeniu i rozwoju zielonych liści. To sprawia, że kawa jest niesamowitym nawozem dla roślin kwitnących, takich jak żonkile i tulipany.

Ponadto fusy z kawy pomagają zatrzymywać wodę oraz poprawiają strukturę i napowietrzenie gleby.

Aby nawozić kwiaty, należy najpierw poczekać, aż fusy z kawy wyschną, a następnie rozsypać je równomiernie wokół podstawy roślin.

Resztki kuchenne mogą pomóc wyhodować bujny ogród: jak prawidłowo karmić rośliny

Skorupki jaj

Skorupki jaj, które często są po prostu wyrzucane, są fantastycznym źródłem wapnia, który poprawia ogólną wytrzymałość rośliny i wspomaga rozwój jej ściany komórkowej.

Jeśli kwiatom brakuje wapnia, można zauważyć, że łodygi stają się słabe, a kwiaty rozwijają się powoli i słabo.

Dlatego następnym razem, gdy ugotujesz jajko, zachowaj skorupki, wysusz je i zmiażdż, a następnie wymieszaj proszek z glebą wokół cebulek roślin.

Będzie to nie tylko świetny nawóz, ale także odstraszy szkodniki, takie jak ślimaki.

Resztki przekąsek

Ponadto ekspert zauważył, że resztki zbóż lub makaronu można wykorzystać do ściółkowania, aby zatrzymać wilgoć w glebie i powstrzymać wzrost chwastów.

Wykorzystując resztki w ogrodnictwie, nie tylko poprawisz kondycję swoich roślin, ale także przyczynisz się do zmniejszenia ilości odpadów i maksymalizacji zasobów.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA na Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami.

Inne wiadomości

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Mogą być spożywane samodzielnie lub dodawane do wypieków