English
русский
Українська

Trending:

Life hack dla rodziców: jak czyścić pomalowane ściany bez nerwów

Dzięki temu life hackowi z łatwością stworzysz nową przestrzeń dla kreatywności swojego dziecka. Źródło: Stworzony z pomocą sztucznej inteligencji

Doświadczeni rodzice wiedzą, jak trudne może być, gdy w dziecku zaczynają budzić się twórcze skłonności. Nie chcesz tłumić wyobraźni młodego artysty, by nie hamować jego rozwoju, ale perspektywa mieszkania w domu z plamami na ścianach też nie wydaje się zbyt przyjemna. Pojawia się poważny konflikt interesów: wieczne sprzątanie albo bezwarunkowe wsparcie ze strony rodziny.

Ale jeśli ściany nie są tapetowane, lecz malowane, problem można rozwiązać dość łatwo. OBOZ.UA podpowiada, jak oczyścić je ze skutków twórczych impulsów dziecka. A jednocześnie oczyścić je ze śladów pozostawionych przez zwierzęta domowe i innych plam.

Główne zasady

Czyszczenie pomalowanych ścian nie jest takie trudne. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim unikaj materiałów ściernych - szczotki i proszki mogą uszkodzić farbę. A wszelkie roztwory lub narzędzia należy najpierw przetestować w niewidocznym miejscu pod kątem ich interakcji z farbą - niektóre mogą ją rozpuścić i zmyć.

Właściwy algorytm czyszczenia ścian

Zacznij od całkowitego usunięcia brudu, kurzu i cząstek stałych z powierzchni ściany. Czyszczenie będzie mokre, więc upewnij się, że nie rozmazujesz suchego brudu na powierzchni. W tym celu należy odkurzyć ścianę odkurzaczem z miękką dyszą lub wyczyścić ją suchą szmatką.

Następnie przygotuj roztwór czyszczący na bazie płynu do mycia naczyń. Rozpuść kilka kropel płynu lub żelu w wiadrze z wodą, aż pojawi się niewielka ilość piany. Następnie zanurz czystą szmatkę w roztworze, dobrze ją wykręć i delikatnie przetrzyj całą powierzchnię ściany wilgotną szmatką okrężnymi ruchami. Upewnij się, że na ścianie nie pozostały żadne mokre plamy ani smugi.

Usuwanie uporczywych plam

Aby usunąć dziecięce bazgroły lub inne uporczywe plamy, będziesz potrzebować delikatnego, ale silnego środka czyszczącego. Możesz przygotować go samodzielnie. Aby to zrobić, wymieszaj 1/2 szklanki sody oczyszczonej z 1/4 szklanki wody, tworząc gęstą pastę. Nałóż niewielką ilość tej pasty na szmatkę i delikatnie wetrzyj ją w plamę. Nie należy jednak naciskać zbyt mocno. Soda jest łagodnym środkiem ściernym, ale nadal jest środkiem ściernym. Jeśli plama nadal pozostaje po czyszczeniu, nałóż niewielką ilość pasty z sody oczyszczonej na ścianę i pozostaw ją na kilka minut, a następnie powtórz procedurę czyszczenia.

Jeśli soda oczyszczona nie działa, spróbuj potraktować plamę aptecznym nadtlenkiem wodoru. Nasącz nią czystą ściereczkę. Powierzchnia szmatki zwilżonej nadtlenkiem powinna być wystarczająco duża, aby całkowicie pokryć plamę. Umieść ją na poplamionym obszarze i lekko dociśnij do ściany. Przytrzymaj ściereczkę przez kilka minut. Gdy nadtlenek rozpuści plamę, wystarczy zetrzeć pozostałości wilgotną szmatką i pozostawić ścianę do wyschnięcia.

Wcześniej OBOZ.UA powiedział, jak czyścić okna, aby były lśniące przez długi czas.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami.

Inne wiadomości

Lekka sałatka bez majonezu w 5 minut: zdrowa i nieszkodliwa dla sylwetki

Lekka sałatka bez majonezu w 5 minut: zdrowa i nieszkodliwa dla sylwetki

Najprostsze połączenie produktów
Puszyste ciasto czekoladowe: z czym gotować

Puszyste ciasto czekoladowe: z czym gotować

Potrzebujesz jednego bardzo prostego składnika