English
русский
Українська

Trending:

Nigdy się nie dogadamy: jakich roślin nie należy sadzić w pobliżu winogron

Winogrona nie dadzą dobrych zbiorów obok złych sąsiadów. Źródło: Stworzone z pomocą sztucznej inteligencji

Winogrona rosną całkiem dobrze w naszym klimacie, ale wymagają szczególnej uwagi, aby zapewnić dobre zbiory. W szczególności ważne jest, aby nie sadzić ich obok roślin, które mogą przenosić choroby, infekować je szkodnikami lub hamować wzrost i dojrzewanie kiści.

Dlatego OBOZ.UA zapytał, jakie sąsiedztwo jest niepożądane dla winogron. Lista złych sąsiadów dla winogron okazała się dość długa.

Wszelkie drzewa iglaste

Drzewa iglaste, takie jak świerk, sosna czy jałowiec, wydzielają substancje żywiczne, które mogą negatywnie wpływać na wzrost winogron. A także konkurować z nimi o przestrzeń u korzeni. Ponadto wysokie drzewa mogą zacieniać obszar, na którym rośnie winorośl.

Większość krzewów jagodowych

Chodzi o to, że porzeczki, maliny czy agrest odżywiają się tymi samymi substancjami co winogrona. Dlatego będą one wzajemnie prowokować niedobory takich substancji. Ponadto rośliny te cierpią na te same infekcje. A jeśli jedna z nich zachoruje, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przeniesie chorobę na swoją sąsiadkę.

Kwiaty wieloletnie

Kwiaty wieloletnie, takie jak konwalia czy naparstnica, mają dużą zdolność do szybkiego rozprzestrzeniania się i zajmowania dużych obszarów. Oznacza to, że wypierają winogrona i hamują ich wzrost. Dlatego lepiej jest hodować je na miejscu.

Ziemniaki

Bulwy ziemniaków przyciągają wiele robaków glebowych. Z jednej strony mogą one poprawić jakość gleby, ale z drugiej strony mogą uszkodzić korzenie winogron.

Pomidory i bakłażany

Ci krewni ziemniaka, choć nie mają smacznych bulw, nadal są atrakcyjni dla szkodników, które mogą być niebezpieczne dla winorośli. Rośliny psiankowate mogą również zarażać je swoimi chorobami.

Bambus

Zdolność tego gatunku do szybkiego wzrostu jest dobrą cechą do tworzenia efektu dekoracyjnego, ale także wypiera inne rośliny. W szczególności konkuruje z winogronami o składniki odżywcze i przestrzeń korzeniową.

Co można sadzić obok winogron

Ale nie każde sąsiedztwo jest niepożądane dla winorośli. Oto kilka gatunków, które mogą odnieść korzyści z sadzenia w pobliżu:

  • kukurydza - ma zupełnie inne wymagania dotyczące składników odżywczych;
  • szpinak - pomaga zatrzymać w glebie wilgoć niezbędną dla winorośli;
  • rukola - poprawia jakość gleby i wzbogaca ją w substancje niezbędne dla winogron;
  • cebula - całkowicie neutralny sąsiad winogron;
  • mięta - odpędza szkodniki od winorośli;
  • rozmaryn jest również naturalnym obrońcą przed szkodnikami i chorobami winogron.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości

Lekka sałatka bez majonezu w 5 minut: zdrowa i nieszkodliwa dla sylwetki

Lekka sałatka bez majonezu w 5 minut: zdrowa i nieszkodliwa dla sylwetki

Najprostsze połączenie produktów
Puszyste ciasto czekoladowe: z czym gotować

Puszyste ciasto czekoladowe: z czym gotować

Potrzebujesz jednego bardzo prostego składnika