English
русский
Українська

Trending:

Tylko nieliczni ogrodnicy wiedzą: gdzie nie sadzić ogórków

Alina MilsentStyl życia
Zbiór ogórków. Źródło: Stworzony z pomocą sztucznej inteligencji

Ogórki są dość bezpretensjonalną uprawą, więc ich uprawa w ogrodzie jest zwykle łatwa. Jednak często zdarza się, że pomimo wszystkich wysiłków, plony stają się słabe i małe. W takim przypadku przyczyną może być niewłaściwe sąsiedztwo i nieprzestrzeganie zasad płodozmianu.

Doświadczeni ogrodnicy podkreślają, że nie wszystkie miejsca w ogrodzie nadają się do uprawy ogórków. Gdzie nie sadzić ogórków i jak poprawić zbiory - przeczytaj artykuł OBOZ.UA.

Gdzie sadzić ogórki

Ogórki to rośliny ciepłolubne, które wymagają wystarczającej ilości światła i wilgoci do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Miejsce w ogrodzie powinno być otwarte, ale chronione przed przeciągami. Nie sadzić roślin w cieniu lub pod drzewami, ponieważ nie będzie można uzyskać obfitych zbiorów z powodu braku światła. Rośliny po prostu nie otrzymają wystarczającej ilości energii do procesu fotosyntezy, co wpłynie na płodność.

Nie sadzić sadzonek w miejscach o dużej wilgotności gleby lub stojącej wodzie. Ogórki wymagają regularnego podlewania, ale nadmiar wilgoci prowadzi do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybiczych. Wybierz miejsce z dobrym drenażem i zadbaj o wysokiej jakości podlewanie.

Zasady dobrego sąsiedztwa

Eksperci nie zalecają sadzenia ogórków i pomidorów obok siebie - takie sąsiedztwo spowoduje słabe owocowanie. Pomidory nie lubią wysokiej wilgotności i psują się od jej nadmiaru, podczas gdy ogórki, wręcz przeciwnie, potrzebują obfitego podlewania. Ponadto liście ogórka wydzielają dużo wilgoci, co negatywnie wpływa na pomidory.

Aromatyczne zioła, takie jak bazylia, kolendra lub oregano, mogą mieć negatywny wpływ na wzrost pędów ogórka, a nawet mogą wpływać na smak owoców.

Ziemniaki również będą niepożądanym sąsiadem, ponieważ rośliny te często cierpią z powodu zarazy i mogą się wzajemnie infekować.

Czosnek może nawet spowolnić wzrost ogórków, dlatego zaleca się sadzenie go nie bliżej niż 50 cm od grządki z zielonymi owocami.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości

Lekka sałatka bez majonezu w 5 minut: zdrowa i nieszkodliwa dla sylwetki

Lekka sałatka bez majonezu w 5 minut: zdrowa i nieszkodliwa dla sylwetki

Najprostsze połączenie produktów
Puszyste ciasto czekoladowe: z czym gotować

Puszyste ciasto czekoladowe: z czym gotować

Potrzebujesz jednego bardzo prostego składnika