English
русский
Українська

Trending:

Perfekcyjne działanie: jak prawidłowo czyścić zmywarkę do naczyń

Jak prawidłowo czyścić zmywarkę. Źródło: Stworzony z pomocą sztucznej inteligencji

Zmywarka jest prawdziwym pomocnikiem w kuchni, oszczędzając wiele czasu i wysiłku. Jednak, jak każde urządzenie gospodarstwa domowego, wymaga regularnego czyszczenia.

Brud może mieć negatywny wpływ na wydajność zmywarki. Magazyn Martha Stewart wyjaśnia, jak czyścić urządzenie, aby nie rozczarowało nas nieprzyjemnym zapachem lub źle umytymi naczyniami.

Podczas użytkowania w zmywarce mogą gromadzić się cząsteczki jedzenia, tłuszcz i osad z mydła. Może to prowadzić do zmniejszenia wydajności, a nawet potencjalnego uszkodzenia urządzenia.

Regularne czyszczenie pomaga przedłużyć żywotność zmywarki i sprawia, że nie trzeba zmywać naczyń ręcznie.

Jak często czyścić zmywarkę

Idealnie byłoby myć zmywarkę co najmniej 2 razy w miesiącu. Jeśli jednak zauważysz nieprzyjemny zapach lub pleśń, musisz ją natychmiast wyczyścić.

Czym nie czyścić zmywarki

Sprawdź instrukcje, aby dowiedzieć się, czy producent danego urządzenia zaleca unikanie niektórych środków czyszczących.

Ogólnie rzecz biorąc, należy unikać stosowania materiałów ściernych i twardych gąbek, ponieważ mogą one uszkodzić wewnętrzne powierzchnie i elementy urządzenia.

Nigdy też nie używaj wybielacza, ponieważ może on uszkodzić gumowe uszczelki i plastikowe części. Zamiast tego używaj naturalnych lub specjalnych detergentów do zmywarek.

Jak czyścić zmywarkę

Filtr

Zacznij od wyczyszczenia filtra zmywarki. Przepłucz go pod kranem, aby usunąć wszelkie cząsteczki jedzenia, które w nim utknęły, a następnie namocz go przez 15-30 minut w roztworze gorącej wody i białego octu w proporcji 1:1.

Wypłucz filtr ciepłą wodą przed jego wymianą.

Uszczelka

W małej misce wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą, aby utworzyć pastę i nałóż ją na uszczelkę zmywarki na 10-15 minut. Następnie delikatnie wyszoruj wszelkie zabrudzenia miękką szczotką lub gąbką i zetrzyj mieszaninę wilgotną szmatką.

Stojaki

Stojaki zmywarki mogą również zatrzymywać cząsteczki jedzenia i tłuszczu. Dlatego namocz je w wodzie z mydłem, a następnie wyszoruj wszelkie zabrudzenia szczotką i gąbką, spłucz brud i detergent letnią wodą i osusz stojaki przed ponownym umieszczeniem ich na miejscu.

Spryskiwacze

Cząsteczki jedzenia mogą łatwo utknąć w dyszach spryskiwaczy zmywarki. Wyjmij je z urządzenia i użyj wykałaczki lub małej szczoteczki, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które utknęły w otworach.

Następnie namocz ramiona natryskowe w roztworze octu i umyj je przed ponownym włożeniem do zmywarki.

Ściany.

Podczas czyszczenia ścian zmywarki należy zwrócić szczególną uwagę na narożniki, ponieważ tłuszcz i brud mogą się tam gromadzić.

Niewielkie plamy można usunąć miękką ściereczką i wodą z mydłem, ale jeśli napotkasz poważniejsze plamy, użyj pasty z sody oczyszczonej.

Otwór odpływowy

Wyjmij dolną półkę ze zmywarki i sprawdź obszar odpływu pod kątem cząstek jedzenia lub zanieczyszczeń.

Aby uzyskać głębsze czyszczenie, wlej trochę sody oczyszczonej do odpływu i zalej ją octem. Odczekaj 15-20 minut przed przepłukaniem otworu gorącą wodą.

Drzwi.

Podczas czyszczenia drzwi unikaj używania produktów lub materiałów ściernych. Zamiast tego używaj miękkich ściereczek lub ręczników, wody z mydłem lub pasty z sody oczyszczonej.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości