English
русский
Українська

Trending:

Kalendarz siewu na maj-2024: jakie dni wybrać na prace ogrodowe

Kalendarz zasiewów na maj 2024 r. Źródło: Stworzony z pomocą sztucznej inteligencji

Maj to świetny czas na pracę w ogrodzie. Ziemia wystarczająco się nagrzała, ryzyko przymrozków jest minimalne, a dni stają się coraz dłuższe.

Aby uzyskać obfite zbiory, ważne jest odpowiednie zaplanowanie pracy na roli. Dlatego też OBOZ.UA przygotował kalendarz siewu, aby Ci w tym pomóc.

Kalendarz siewu księżycowego opiera się na długoterminowych obserwacjach wpływu księżyca na wzrost i rozwój roślin. Uważa się, że różne fazy księżyca mają różny wpływ na siew i inne prace ogrodnicze.

Korzystne dni dla ogrodnictwa

Najlepsze dni na prace ogrodowe w maju to: 3-4, 9-13, 17-22, 25-27, 30-31.

3 i 4 maja to najlepsze dni na sadzenie późnych odmian ziemniaków, a także marchwi, rzodkiewki i buraków. Można również sadzić rośliny strączkowe.

9-13 maja to dobre dni na sadzenie i sianie bakłażanów, papryki i ogórków. Można również przesadzać krzewy truskawek i poziomek oraz sadzić kwiaty. Ponadto w tych dniach warto sadzić drzewa owocowe i krzewy jagodowe.

W dniach 17-22 maja można sadzić i siać wszystkie pozostałe uprawy warzyw.

W dniach 25-27 maja należy zwrócić szczególną uwagę na podlewanie roślin, zwłaszcza jeśli miesiąc był suchy. Można również rozpocząć pierwsze zbiory.

30-31 maja to dni sprzyjające poświęceniu czasu na nawożenie i szczepienie roślin w celu dalszej reprodukcji. Pod koniec maja wszystkie sadzonki powinny znaleźć się na swoim stałym miejscu w ogrodzie.

Neutralne dni do pracy w ogrodzie

W te dni można wykonywać prace związane z pielęgnacją roślin. Można na przykład sprzątać teren, nawozić rośliny, odchwaszczać, kiełkować nasiona, przeprowadzać naprawy itp.

Niekorzystne dni dla ogrodnictwa

Siew nasion i sadzenie sadzonek nie jest zalecane w te dni: 5-6, 8, 15, 23-24, 28 maja.

Jednak 5 i 6 maja można wykonać orkę, spulchnić glebę i w razie potrzeby odchwaszczać. W dniu 8 maja można stosować nawozy sezonowe lub kosić trawnik, a w dniach 23-24 maja przycinanie roślin ogrodowych lub przeprowadzanie zabiegów zapobiegawczych nie będzie krytyczne.

Jednak w dniach 15 i 28 maja lepiej nie robić nic w ogrodzie.

Wcześniej OBOZ.UA informował, jak chronić rośliny w ogrodzie przed mrozem.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Mogą być spożywane samodzielnie lub dodawane do wypieków