English
русский
Українська

Trending:

Będzie dużo kwiatów: czym karmić róże, aby były bujne

Jak nawozić kwiaty, aby poprawić ich wzrost i kwitnienie?. Źródło: freepik.com

Róże to jedne z najpiękniejszych kwiatów zdobiących ogrody i tereny przyległe. Nie jest jednak łatwo sprawić, by kwiaty te bujnie kwitły.

Kwitnienie krzewów róż w dużej mierze zależy od składników odżywczych w glebie. Dlatego też ekspert ogrodniczy Bryan Clayton opowiedział Expressowi o najlepszym sposobie nawożenia tych roślin.

Według Claytona, pielęgnacja róż jest zarówno sztuką, jak i nauką. Opracowanie idealnej formuły pielęgnacji tych kwiatów zajęło mu kilka lat. Ekspert zauważył, że niektóre produkty, które znajdują się w każdej kuchni, mogą zdziałać cuda, jeśli są prawidłowo używane.

Skórki od bananów

Clayton nazwał skórki bananów "prawdziwym złotem dla róż". Zawierają one dużo potasu, który wspomaga ogólną kondycję rośliny, sprzyja tworzeniu się kwiatów i wzmacnia jej układ odpornościowy.

Aby zasilić krzewy skórkami bananów, należy je pokruszyć lub pociąć na małe kawałki i zakopać w ziemi wokół róży. W ten sposób ulegną one rozkładowi i uwolnią składniki odżywcze do rośliny.

Będzie dużo kwiatów: czym karmić róże, aby były bujne

Fusy z kawy

Fusy z kawy mogą być dobrym nawozem dla wielu roślin, a róże nie są wyjątkiem. Mogą nasycić glebę azotem, poprawić jej strukturę i stymulować rozwój pożytecznych robaków i bakterii.

Wszystko, co musisz zrobić, to posypać nim róże. Nie należy jednak przesadzać, ponieważ jeśli dodasz zbyt dużo kawy, gleba stanie się zbyt kwaśna.

Skorupki jaj

Skorupki jaj są również bardzo popularnym naturalnym nawozem. Przed nawożeniem nimi gleby należy je zmiażdżyć i zmielić na proszek. Wtedy róże uzyskają dostęp do wapnia i innych składników odżywczych tak szybko, jak to możliwe.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA na Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Mogą być spożywane samodzielnie lub dodawane do wypieków