English
русский
Українська

Trending:

Czym są pomidory ampelous i jak uprawiać je w domu: wskazówki

Czym są pomidory ampelous i jak uprawiać je w domu?. Źródło: freepik.com

Pomidory są jednym z ulubionych warzyw nie tylko ogrodników, ale także wszystkich Ukraińców. Jednak ludzie, którzy nie mają domku letniskowego, z reguły cieszą się owocami, które kupują nawet latem.

Jeśli masz talent do ogrodnictwa, nie powinieneś odmawiać sobie przyjemności uprawy warzyw. Eksperci powiedzieli nam, czym są pomidory ampelous i jak je uprawiać w domu.

Rośliny ampelous to te o cienkich, elastycznych łodygach, które zwisają w dół i nadają się do uprawy w doniczkach i donicach. Zwykle uprawia się je tylko ze względu na ich walory dekoracyjne, ale ostatnio popularne stało się sadzenie warzyw w ten sposób.

W rzeczywistości tak zwane pomidory ampeliczne nie istnieją, ale jeśli wybierzesz odpowiednią odmianę o płynnych, elastycznych, pięknych pędach i taką, która może owocować w ograniczonej przestrzeni doniczki, możesz z łatwością uprawiać pomidory ampeliczne w domu.

Odmiany pomidorów do uprawy w pomieszczeniach

W specjalistycznych sklepach można znaleźć karłowate, niewymiarowe, a nawet domowe odmiany pomidorów. Można je łatwo uprawiać w doniczkach o pojemności 3 litrów lub większej w kuchni, dzięki czemu zawsze masz dostęp do świeżych warzyw.

Czerwony indoor

Jeśli posadzisz tę wczesną odmianę w doniczce lub donicy, rośliny będą miały 25-35 cm wysokości. Podczas owocowania pędy opadają z powodu ciężaru pomidorów i wyglądają bardzo podobnie do roślin ampelicznych.

Przy odpowiedniej pielęgnacji w gronach owocowych powstaje do 10-12 małych, ale słodkich i soczystych owoców.

Balcony yellow i Balcony red

Te odmiany hybrydowe są dość odporne i bezpretensjonalne. Nie wymagają przycinania i same tworzą piękną koronę. Ich wysokość w doniczkach nie przekracza 40 cm.

Są to również wczesne odmiany, więc nie będziesz musiał długo czekać, aby cieszyć się słodkimi pomidorami o bogatym aromacie.

Balkonowy cud złoty

Ta odmiana, podobnie jak poprzednie, jest bardzo zwarta i nie osiągnie wysokości większej niż 30-35 cm. Jeśli odpowiednio zadbasz o roślinę, ostatecznie uzyskasz do 5-7 żółtych pomidorów koktajlowych o bardzo łagodnym i słodkim smaku.

Pomidory Ampelous

Kompaktowe odmiany pomidorów

Odmiany te są przeznaczone do uprawy na zewnątrz, ale ponieważ są kompaktowe i dobrze radzą sobie w doniczkach i donicach, można je uprawiać jako ampelous. Potrzebują większych doniczek (5 litrów lub więcej) niż pomidory w pomieszczeniach, ale są bardziej zróżnicowane.

Briscolino F1

Odmianę tę można sklasyfikować jako odmianę "koktajlową" pod względem wielkości owoców. Wyróżnia się obfitym owocowaniem, zaskakująco słodkim smakiem owoców oraz plastycznością i elastycznością pędzelków owocowych. Wielkość rośliny w doniczce wynosi do 50 cm.

Solerosso F1

Ta holenderska hybryda jest dość wysoka, ale kompaktowa. Jej wysokość sięga 55-60 cm.

Jest wczesna, bezpretensjonalna, a z jednego krzewu otrzymasz słodkie i mięsiste owoce przez całe lato.

Omnia F1

Przy wystarczającej glebie na balkonie odmiana ta dorasta do 60 cm wysokości. Ma piękne, gęste liście, które pokrywają krzew i zacieniają owoce. Dzięki temu roślina jest odporna na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, upały i suszę.

Kibitz

Jest to jedna z tradycyjnych odmian o niskim wzroście. Jest to średnio wczesna odmiana o bardzo ładnych gronach i wydłużonych owocach z wyraźnym czubkiem.

Amulet

Żółte owoce tej odmiany mają delikatny smak, cienką skórkę i soczysty miąższ. Krzewy rosną w doniczkach do 50-60 cm. Roślina nie wymaga przycinania i bardzo dobrze zwisa z doniczki.

Uprawa pomidorów ampelous

Uprawa pomidorów w doniczkach w domu nie różni się zasadniczo od sadzenia i pielęgnacji pomidorów w ogrodzie. Można je również uprawiać metodą rozsadową, aby uzyskać wcześniejsze zbiory.

Należy tylko pamiętać, że pomidory potrzebują dużo ciepła i słońca do dobrego wzrostu i owocowania. Nie należy również zaniedbywać regularnego podlewania i nawożenia. Pomidory Ampelous powinny być nawożone co najmniej 2 razy w miesiącu.

Wcześniej OBOZ.UA powiedział, jak pozbyć się trawy pszenicznej w ogrodzie.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości

Podstawowa pasta z tuńczyka: 5 minut na przygotowanie

Podstawowa pasta z tuńczyka: 5 minut na przygotowanie

Opcja na szybką przystawkę
Cukier miętowy w 10 minut: jak zrobić niezwykły preparat na zimę

Cukier miętowy w 10 minut: jak zrobić niezwykły preparat na zimę

Potrzebujesz tylko dwóch składników
Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Mogą być spożywane samodzielnie lub dodawane do wypieków