English
русский
Українська

Trending:

Co zdecydowanie powinieneś zrobić z truskawkami wiosną: może w ogóle nie być zbiorów

Truskawki wieloletnie wymagają ostrożnego podejścia do nawożenia. Źródło: Stworzony z pomocą sztucznej inteligencji

Truskawki to jedne z najwcześniej dojrzewających owoców ogrodowych, które zaczynają dojrzewać pod koniec maja. Dlatego też należy zadbać o nie już teraz, aby uzyskać naprawdę dobre zbiory i zapewnić sobie duże, soczyste i naprawdę słodkie jagody.

Jeśli pominiesz ten ważny etap, możesz być rozczarowany zbiorami. Aby temu zapobiec, OBOZ.UA dowiedział się, co eksperci radzą zrobić w kwietniu w ogrodzie truskawkowym.

Przede wszystkim należy zadbać o nawożenie. Truskawki rosną w tym samym miejscu przez kilka lat, więc stopniowo wyczerpują glebę. Aby tego uniknąć, należy regularnie dostarczać składniki odżywcze.

Podczas gdy młode liście aktywnie rosną, dostarczaj jagodom dużo azotu. Jest on zawarty w azotanie amonu lub moczniku. Rozpuść 1 łyżkę stołową jednej z tych substancji w 10 litrach wody i podlej nią grządkę. Taka ilość wystarczy dla 10-20 krzewów, w zależności od zapotrzebowania rośliny na azot.

Powyższe substancje można również stosować na sucho. Należy rozsypać 1 łyżkę stołową nawozu na powierzchni gleby i przekopać ją na niewielką głębokość. Azot będzie stopniowo rozpuszczany i wchłaniany przy każdym podlewaniu lub deszczu.

W przypadku nawozów organicznych do wczesnego nawożenia nadają się obornik kurzy lub dziewanna. Rozcieńczyć 1 kg suchej masy w 10 litrach wody i pozostawić w ciemnym i ciepłym miejscu na 4 dni. Następnie koncentrat należy rozcieńczyć czystą wodą w stosunku 1:5 i wylać na truskawki u nasady.

Gdy na roślinie pojawią się pąki, konieczne będzie nawożenie potasem. Aby dostarczyć tej substancji 10-20 krzakom, należy rozpuścić 1 łyżeczkę dowolnego nawozu potasowego w 10 litrach wody - mieszanka do podlewania jest gotowa.

Potas znajduje się również w popiele. Można posypać nim krzaki truskawek lub nalegać na 1 kg suchego popiołu w 10 litrach wody przez dwa dni i obficie spryskać rośliny powstałą cieczą. Powinno to również pomóc w zwalczaniu szkodników.

Wcześniej OBOZ.UA informował, jak nawozić porzeczki wiosną, aby uzyskać duże zbiory.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości

Podstawowa pasta z tuńczyka: 5 minut na przygotowanie

Podstawowa pasta z tuńczyka: 5 minut na przygotowanie

Opcja na szybką przystawkę
Cukier miętowy w 10 minut: jak zrobić niezwykły preparat na zimę

Cukier miętowy w 10 minut: jak zrobić niezwykły preparat na zimę

Potrzebujesz tylko dwóch składników
Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Mogą być spożywane samodzielnie lub dodawane do wypieków