English
русский
Українська

Trending:

Co zrobić, gdy kleszcz ugryzie psa lub kota: o czym należy pamiętać

Alina MilsentStyl życia
Jak chronić zwierzęta przed kleszczami. Źródło: Stworzony z pomocą sztucznej inteligencji

Wiosna to pora długich spacerów, pierwszego ciepła i oczywiście kleszczy. Kiedy kleszcz dostanie się na skórę kota lub psa, szuka najlepszego miejsca do żerowania. Następnie owad wsuwa część aparatu gębowego pod skórę, wydziela ślinę i zaczyna wysysać krew.

Ważne jest, aby regularnie badać zwierzęta pod kątem obecności kleszczy. Owady przenoszą choroby bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze. Co zrobić, gdy pies lub kot zostanie ugryziony przez kleszcza i jak prawidłowo usunąć szkodnika - przeczytaj artykuł OBOZ.UA.

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne

Kleszcze wykorzystują zwierzęta jako żywicieli do rozmnażania i żerowania. Najczęstsza infekcja, Piroplasma canis lub piroplazmoza, prowadzi do zniszczenia czerwonych krwinek, głodu tlenu, niedokrwistości, stanu zapalnego, uszkodzenia narządów wewnętrznych i śmierci zwierzęcia. Czynniki wywołujące piroplazmozę są przenoszone przez kleszcze. Poważnych konsekwencji można uniknąć, jeśli środki ratunkowe zostaną podjęte w pierwszych godzinach po ataku kleszcza.

Pierwsze objawy

Lekarze weterynarii podkreślają, że bezpośrednio po ukąszeniu kleszcza praktycznie nie występują żadne objawy. Dlatego też po spacerze należy dokładnie obejrzeć swoje zwierzęta pod kątem obecności szkodników. Kleszcze najczęściej przyczepiają się do zwierząt w następujących miejscach: na głowie, szyi, klatce piersiowej i pachwinie.

Jeśli zauważysz, że Twój pies lub kot zaczął niespokojnie drapać lub lizać dotknięte obszary po spacerze, koniecznie przeprowadź dokładne badanie. Kleszcze nie przyczepiają się do psa od razu - owady mogą spędzić kilka godzin szukając "dobrego" miejsca i mniej więcej tyle samo czasu zajmuje im "przyczepienie się" i zabezpieczenie hibiskusa. W trakcie i po spacerze należy okresowo, np. co dwie godziny, sprawdzać zwierzę, aby w porę zauważyć i strząsnąć kleszcze.

Jak usunąć kleszcza

Przede wszystkim lekarze zalecają usunięcie kleszcza, gdy jest martwy, dlatego najpierw należy podjąć kroki w celu jego zneutralizowania.

Potrzebne będą:

 • rękawiczki;
 • zacisk chirurgiczny lub zakrzywiona pęseta medyczna
 • środek antyseptyczny;
 1. Załóż rękawiczki ochronne. Aby zneutralizować kleszcza, posmaruj dotknięty obszar olejem roślinnym lub alkoholem.
 2. Mocno chwyć głowę kleszcza pęsetą - należy to zrobić jak najbliżej skóry - i delikatnie, ale pewnie wyciągnij pasożyta. W aptekach weterynaryjnych można kupić haczyk do usuwania kleszczy - za jego pomocą należy wykręcić szkodnika (płynnie) zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
 3. Jeśli część głowy kleszcza pozostanie w skórze zwierzęcia, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc weterynaryjną.
 4. Ranę należy opatrzyć środkiem antyseptycznym (nadtlenek wodoru, chlorheksydyna lub roztwór betadyny), ale zieleń brylantowa lub jodyna nie zadziałają.

Jeśli obawiasz się, że nie będziesz w stanie zrobić tego samodzielnie, powinieneś skontaktować się z weterynarzem.

Zneutralizowanego kleszcza należy umieścić w pojemniku z pokrywką. Lepiej jest natychmiast wykonać test laboratoryjny, aby sprawdzić, czy pasożyt był nosicielem infekcji.

Nie należy ściskać, rozrywać ani gwałtownie wyciągać kleszcza, ponieważ jego części mogą pozostać w skórze, co może przedłużyć proces gojenia, a nawet spowodować stan zapalny.

Co dzieje się po przyczepieniu się kleszcza

Średnio pierwsze objawy zakażenia piroplazmozą są zauważalne w ciągu dwóch dni:

 • brak apetytu
 • osłabienie, gorączka (norma u psów wynosi 37,5-39 stopni; u kotów - 38,5-39,5 stopni)
 • wymioty i biegunka;
 • bladość błon śluzowych.

Zatrucie prowadzi do uszkodzenia wątroby i nerek, zaburzeń metabolicznych, dlatego w przypadku wystąpienia objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA na Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości