English
русский
Українська

Trending:

Co zrobić z żonkilami po zakończeniu sezonu kwitnienia: wskazówki od doświadczonych ogrodników

Co zrobić z żonkilami po kwitnieniu?. Źródło: Stworzone z pomocą sztucznej inteligencji

Żonkile to wspaniałe wiosenne kwiaty, które zachwycają jasnym kwitnieniem przez kilka tygodni. Jednak po ich przekwitnięciu wielu ogrodników nie wie, co zrobić z tymi roślinami.

Żonkile wymagają odpowiedniej pielęgnacji nawet po wyblaknięciu. TSN powie Ci dokładnie, jak dbać o te kwiaty.

Żonkile to rośliny wieloletnie, a odpowiednia pielęgnacja po kwitnieniu zapewni piękne wiosenne kwiaty w następnym sezonie.

Przycinanie

Po zwiędnięciu i wyschnięciu kwiatu żonkila należy go odciąć, aby roślina kierowała składniki odżywcze i energię do cebulki, a nie do tworzenia nasion.

Nie należy jednak dotykać liści. Całkowite ścięcie żonkili przed czasem jest najczęstszą przyczyną braku kwitnienia cebulek. Lepiej jest poczekać, aż naturalnie wyschną. Następnie, pod koniec maja, można całkowicie odciąć roślinę.

Co zrobić z żonkilami po zakończeniu sezonu kwitnienia: wskazówki od doświadczonych ogrodników

Nawożenie

Ponieważ nie pozbawiasz żonkili liści, będą one pod wpływem fotosyntezy i będą przenosić składniki odżywcze do cebulki. Oznacza to, że kwiat sam dostarcza sobie pierwiastków śladowych. Jednak dodatkowe nawozy nie zaszkodzą i znacznie pomogą zakwitnąć następnej wiosny.

Po przycięciu kwiatów warto dodać monofosforan potasu, który pomoże cebulce z powodzeniem przezimować. Roślina potrzebuje również fosforu i azotu w umiarkowanych ilościach.

Doświadczeni ogrodnicy zalecają stosowanie nawozów organicznych, takich jak popiół drzewny, do nawożenia po okresie kwitnienia.

Wykopywanie cebulek

Wiele odmian żonkili dość dobrze znosi zimno, więc można je wykopywać co kilka lat. Jednak nowoczesne hybrydy lub odmiany podwójne powinny być wykopywane co roku.

Należy to zrobić około połowy lata, gdy liście wyschną, ale jeszcze nie całkowicie opadną. Będzie to oznaczać, że cebulki jeszcze się nie zakorzeniły. Ponadto w ten sposób można dokładnie zobaczyć, gdzie znajdują się cebulki i zminimalizować ryzyko uszkodzenia ich łopatą.

Po wykopaniu cebulek należy je wysuszyć w chłodnym i ciemnym miejscu, a następnie przechowywać w suchym miejscu w temperaturze pokojowej.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości

Lekka sałatka bez majonezu w 5 minut: zdrowa i nieszkodliwa dla sylwetki

Lekka sałatka bez majonezu w 5 minut: zdrowa i nieszkodliwa dla sylwetki

Najprostsze połączenie produktów
Puszyste ciasto czekoladowe: z czym gotować

Puszyste ciasto czekoladowe: z czym gotować

Potrzebujesz jednego bardzo prostego składnika