English
русский
Українська

Trending:

Jakie warzywa i kwiaty sadzi się w kwietniu: notatka dla ogrodników

Alina MilsentStyl życia
Sadzonki w ogrodzie. Źródło: Stworzony z pomocą sztucznej inteligencji

Kwiecień to pracowity okres dla ogrodników i hodowców warzyw. Ilość i jakość zbiorów zależy od wielu aspektów: od warunków pogodowych po stosowanie nawozów. Eksperci po raz kolejny podkreślają, że czas sadzenia roślin w otwartym terenie odgrywa ważną rolę.

Ludziom od dawna zaleca się skupienie się na kalendarzu siewu, który określa korzystne okresy dla ogrodnictwa w zależności od faz księżyca. Jakie warzywa i kwiaty sadzi się w kwietniu - przeczytaj w artykule OBOZ.UA.

Ogórki

Ogórki można sadzić w ogrodzie, gdy minie 15-20 dni od pojawienia się pierwszych sadzonek. Gleba powinna ogrzać się do 18°C, a temperatura w nocy nie powinna spaść poniżej 15°C, w przeciwnym razie istnieje ryzyko przemarznięcia. W kwietniu eksperci zalecają wysiew ogórków do uprawy w szklarni.

Pomidory

Pomidory są dość odpornymi roślinami, więc mogą przetrwać nocne spadki temperatury do 5-6 ⁰C. Kwietniowe nocne wahania nie wpłyną na wzrost i owocowanie, ale silne przymrozki doprowadzą do śmierci sadzonek. Przed sadzeniem w grządkach należy upewnić się, że sadzonki mają grubą łodygę o wysokości 20-30 cm i 1-2 skupiska kwiatów. Optymalna temperatura gleby wynosi +10 +12 ⁰C.

Cukinia

Sadzonki cukinii rosną bardzo szybko, więc nie ma potrzeby spieszyć się z siewem. Należy skupić się na warunkach pogodowych. Na przykład na południu Ukrainy cukinię sadzi się od końca marca, w środkowej strefie - bliżej drugiej połowy kwietnia, na północy - do połowy maja.

Melony i arbuzy

Melony i tykwy wymagają dużo ciepła, wilgoci i światła. W południowych szerokościach geograficznych arbuzy i melony wysiewa się w drugiej połowie kwietnia. Należy pamiętać, że grządkę trzeba przygotować z dużym wyprzedzeniem: 7-10 dni przed rozpoczęciem prac glebę należy przykryć workami lub agrowłókniną, aby podnieść temperaturę o kilka stopni.

Astry

Astry sadzi się w pierwszej połowie kwietnia w regionach południowych i centralnych, natomiast na północy termin ten przesuwa się na połowę kwietnia, a nawet początek maja.

Cynie

Przy sprzyjającej ciepłej pogodzie siew można rozpocząć w pierwszej dekadzie kwietnia, aby w maju przesadzić kwiaty na rabaty. Jeśli wiosna jest zimna, lepiej się nie spieszyć, ponieważ sadzonki mogą wyrosnąć w warunkach wewnętrznych - w tym przypadku procedurę można zaplanować na drugą połowę miesiąca.

Alyssum

Są to dość bezpretensjonalne rośliny, które można wysiewać w pierwszej połowie kwietnia. Małe kwiatostany mają małe kwiaty o różnych kolorach. Kwitnienie rozpoczyna się w maju i kończy późną jesienią.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości

Lekka sałatka bez majonezu w 5 minut: zdrowa i nieszkodliwa dla sylwetki

Lekka sałatka bez majonezu w 5 minut: zdrowa i nieszkodliwa dla sylwetki

Najprostsze połączenie produktów
Puszyste ciasto czekoladowe: z czym gotować

Puszyste ciasto czekoladowe: z czym gotować

Potrzebujesz jednego bardzo prostego składnika