English
русский
Українська

Trending:

Kiedy sadzić paprykę w otwartym terenie: sekrety obfitych zbiorów

Alina MilsentStyl życia
Kiedy sadzić sadzonki papryki. Źródło: Stworzone z pomocą sztucznej inteligencji

Papryka to dość kapryśna roślina. Zdrowe i silne sadzonki będą kluczem do obfitych zbiorów, ale ważne jest, aby nie przegapić terminu sadzenia ich w otwartych grządkach.

Pieprz najlepiej rośnie na lekkich, niekwaśnych glebach, ale należy wcześniej przygotować stanowisko. OBOZ.UA informuje o zasadach uprawy papryki.

Kiedy sadzić paprykę w ziemi

Po wzroście i wzmocnieniu sadzonek oraz rozpoczęciu etapu formowania pierwszych pąków, paprykę można sadzić w ogrodzie. Jest to raczej ciepłolubna roślina, więc temperatura powietrza powinna wynosić +15-17°C. Sadzenie odbywa się zwykle pod koniec maja.

Gdzie sadzić paprykę

Należy pamiętać o zasadach płodozmianu. Najlepiej sadzić paprykę w ogrodzie, w którym w zeszłym roku rosły ogórki, cukinia, cebula, marchew, dynia lub zielony nawóz.

Jednak po ziemniakach, pomidorach, bakłażanach i papryce w glebie pozostaje niewiele składników odżywczych, więc lepiej nie sadzić sadzonek papryki na tych grządkach.

Możesz wstępnie nawozić grządki, stosując 5 kg materii organicznej na 1 metr kwadratowy podczas wiosennego sadzenia, a jesienią, po zbiorach, dodać 50 g nawozów fosforowych i potasowych na jednostkę powierzchni. Eksperci zalecają dodanie 40 g azotanu amonu do wierzchniej warstwy gleby na metr kwadratowy.

Kiedy sadzić paprykę w otwartym terenie: sekrety obfitych zbiorów

Jak sadzić paprykę

  1. Otwory należy wykonać w odległości 40-50 cm od siebie, zachowując odległość około 60 cm między rzędami. Szyjka korzeniowa sadzonki powinna znajdować się na równi z powierzchnią działki.
  2. Następnie należy rozsypać jedną łyżkę stołową kompletnego nawozu mineralnego do każdego dołka. Skład powinien zawierać azot, potas i fosfor. Po dokładnym wymieszaniu nawozu z glebą można rozpocząć sadzenie.
  3. Po wyjęciu papryki z pojemnika z sadzonką, opuść ją do dołka. Zrób to ostrożnie, aby nie zniszczyć glinianej bryły. Jeśli wyhodowałeś sadzonki w doniczkach torfowych, opuść sadzonkę do dołka razem z nią.
  4. Po wypełnieniu dołka ziemią, obficie podlej każdą roślinę. Przydatne będzie również ściółkowanie torfem. Jeśli temperatura w nocy nadal spada poniżej +13°C, sadzonki będą potrzebowały schronienia.

Nie należy zapominać o terminowym podlewaniu, odchwaszczaniu i spulchnianiu terenu, podwiązywaniu i dokarmianiu roślin.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości