English
русский
Українська

Trending:

Gdzie sadzić kalinę: jakie warunki są odpowiednie dla krzewu

Gdzie sadzić kalinę. Źródło: Stworzona z pomocą sztucznej inteligencji

Kalina to nie tylko piękny krzew, ale także cenna jagoda wykorzystywana w medycynie ludowej i kuchni. Dlatego jest to jedna z najlepszych roślin do sadzenia w ogrodzie.

Aby kalina obficie owocowała i zachwycała swoim kwitnieniem, ważna jest nie tylko odpowiednia pielęgnacja, ale także posadzenie jej w dobrym miejscu. W dziale Ogród i warzywnik dowiesz się, jak to zrobić.

Kiedy i gdzie sadzić kalinę?

Najlepszym czasem na sadzenie kaliny jest wiosna, zanim blaszki liściowe całkowicie się otworzą, ale można to również zrobić jesienią, najważniejsze jest, aby zdążyć przed pierwszymi przymrozkami.

Dla optymalnego rozwoju krzewu odpowiednia jest gleba obojętna lub lekko kwaśna. Poziom pH powinien wynosić od 5,5 do 6,5.

Kalina powinna być sadzona w miejscu dobrze nasłonecznionym lub częściowo zacienionym. Wskazane jest, aby krzew nie znajdował się w pobliżu domu, ponieważ obfite podlewanie może mieć zły wpływ na fundament.

Gdzie sadzić kalinę: jakie warunki są odpowiednie dla krzewu

Jak sadzić kalinę?

Do sadzenia najlepiej nadają się 3-letnie sadzonki kaliny.

Po wybraniu miejsca do sadzenia należy wykopać dół o głębokości 50 cm i średnicy 50 cm. Jeśli planujesz posadzić kilka krzewów, odległość między nimi powinna wynosić co najmniej 3 metry.

Następnie wymieszaj wierzchnią warstwę gleby z wiadrem próchnicy lub torfu i dwiema szklankami nitrofoski i wypełnij tą mieszanką 2 \ 3 dołka. Całość zalać 4 wiadrami wody i pozostawić na kilka dni.

Po około tygodniu wlej resztę mieszanki gleby do dołka, aby utworzyć wzgórze. W tym miejscu należy umieścić krzew. Następnie należy rozłożyć korzenie, posypać je ziemią, zagęścić i obficie podlać roślinę. Szyjka korzeniowa sadzonki powinna być zakopana 6 cm poniżej poziomu gleby.

Po posadzeniu zaleca się ściółkowanie kaliny torfem, kompostem lub humusem.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Mogą być spożywane samodzielnie lub dodawane do wypieków