English
русский
Українська

Trending:

Jakie petunie najlepiej sadzić na balkonie: jak prawidłowo dbać o kwiaty

Które petunie najlepiej sadzić na balkonie. Źródło: Stworzony z pomocą sztucznej inteligencji

Petunie to jedne z najpopularniejszych roślin kwitnących do uprawy na balkonie. Ich jasne i różnorodne kwiaty zdobią każdą przestrzeń zewnętrzną i tworzą dobry nastrój przez całe lato.

Petunie są cenione nie tylko za ich jasne kwitnienie, ale także za różnorodność odmian i bezpretensjonalność w pielęgnacji. OBOZ.UA zebrał wskazówki, jak dbać o tę roślinę i którą odmianę wybrać.

Jak sadzić petunie

Petunie są roślinami ciepłolubnymi, dlatego należy je sadzić dopiero po ustąpieniu ryzyka przymrozków i w miejscach nasłonecznionych, ponieważ tam będą rosły i rozwijały się najlepiej. Kwiat ten jest jednak dość tolerancyjny, więc może rosnąć w półcieniu. Najważniejsze jest, aby chronić go przed deszczem, który może uszkodzić delikatne kwiaty.

Petunie są mało wymagające w stosunku do gleby. Nadaje się do nich nawet uniwersalne podłoże do kwiatów balkonowych. Jeśli jednak używasz zakupionej ziemi torfowej, powinieneś wymieszać ją z piaskiem. Należy również pamiętać, że petunie lubią glebę lekko kwaśną.

Jak dbać o petunie

Petunie nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jest dość odporna na suszę, ale jeśli chcemy uzyskać obfite kwitnienie, należy ją regularnie i obficie podlewać. W szczególnie gorącym i słonecznym okresie może to być nawet codziennie lub 2 razy dziennie.

Roślina ta, jak każda inna, wymaga nawożenia. Dlatego raz na 2 tygodnie należy zastosować nawóz dla roślin kwitnących lub specjalny nawóz dla petunii.

W miarę wzrostu kwiatu należy szczypać jego pędy i usuwać wyblakłe kwiatostany.

Klasyfikacja petunii

Odmiany ampeliczne

Petunie ampeliczne wyróżniają się długimi pędami, które pięknie zwisają z doniczek.

Petunie ampelous.

Osobliwością tych odmian jest to, że rosną na wysokość od 80 do 150 cm. Dlatego potrzebują doniczki o pojemności co najmniej 5 litrów.

Odmiany kaskadowe

W przeciwieństwie do odmian ampelicznych, odmiany kaskadowe najpierw rosną w górę, a następnie stopniowo kierują się w dół.

Pędy mają ok. 50-100 cm długości

Karłowe

Jest to osobna grupa kompaktowych petunii krzewiastych. Ich wysokość nie przekracza 20-25 cm. Można je sadzić w małych doniczkach o pojemności do 3 litrów.

Petunia Grandiflora.

Grandiflora

Średnica kwiatów dochodzi do 12-16 cm. Z reguły odmiany z tej grupy nie mogą pochwalić się dużą liczbą kwiatów, ale w pełni rekompensuje to ich wielkość i piękno.

Multiflora

Ta grupa petunii jest również nazywana wielokwiatową. Obejmuje odmiany o małych, wielokolorowych kwiatach do 8 cm.

Wcześniej OBOZ.UA opublikował kalendarz siewu na maj-2024.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości