English
русский
Українська

Trending:

Dlaczego ludzie rodzą się leworęczni: naukowcy opracowali interesującą teorię

Dlaczego ludzie mają dominującą rękę. Źródło: freepik.com

Około 90% populacji jest praworęczna, a tylko 10% ludzkości ma naturalną skłonność do posługiwania się głównie lewą ręką. Naukowcy od dawna badają to zjawisko, ale odpowiedzi zaczęły pojawiać się dopiero niedawno.

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Nature Communications rzuca światło na to, dlaczego ludzie są naturalnie skłonni do lateralizacji. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o genetycznych podstawach dominującej ręki.

Według otwartych danych źródłowych lateralność jest asymetrią lub niepełną tożsamością między lewą i prawą połową ciała z powodu różnic w strukturze i funkcji dwóch półkul mózgu.

Jak na ironię, to, którą ręką chętniej się posługujesz, jest również wyrazem asymetrii mózgu. Jeśli dominuje lewa półkula, jesteś praworęczny, a jeśli dominuje prawa półkula, jesteś leworęczny.

Dlaczego ludzie rodzą się leworęczni: naukowcy opracowali interesującą teorię

Różnice między półkulami zaczynają pojawiać się podczas rozwoju wewnątrzmacicznego. Sugeruje to, że powód, dla którego różni ludzie mają różne dominujące ręce, jest genetyczny.

Istota badania

Neurobiolodzy z Holandii wykorzystali ludzki egzom, czyli część genomu, do zbadania różnic między osobami prawo- i leworęcznymi. Wykorzystali materiał z UK Biobank, który zawierał dane egzomowe od 38 043 osób leworęcznych i 313 271 osób praworęcznych. W rezultacie zidentyfikowali gen TUBB4B, który jest związany ze zmianami w białkach odpowiedzialnych za dominację rąk.

Ponadto naukowcy odkryli, że prawdopodobieństwo wystąpienia rzadkich wariantów kodujących jest 2,7 razy większe u osób, które wygodniej posługują się lewą ręką. Oznacza to, że nosiciele genu TUBB4B mają znacznie większe szanse na bycie leworęcznymi niż osoby niebędące nosicielami.

Dlaczego ludzie rodzą się leworęczni: naukowcy opracowali interesującą teorię

Gen TUBB4B koduje rodzaj białka zwanego tubuliną, które buduje cylindryczne mikrotubule. W całym egzomie był on najbardziej związany z leworęcznością, co wskazuje, że mikrotubule mogą mieć kluczowe znaczenie w tej kwestii.

Nie wiadomo na pewno, w jaki sposób mikrotubule wpływają na indywidualną dominację ludzkiej ręki, ale sugeruje się, że mogą one przyczyniać się do chiralności komórkowej podczas wczesnego rozwoju mózgu, a tym samym wpływać na tworzenie lewej i prawej osi mózgu

Należy jednak zauważyć, że nie wszystkie osoby leworęczne mają ten rzadki wariant kodowania. W rzeczywistości jego obecność zwiększa szanse, że dana osoba będzie bardziej komfortowo posługiwać się lewą ręką, ale nie gwarantuje tego.

Naukowcy przyznają, że związek między genami a dominacją rąk nadal nie jest całkowicie jasny. Stało się jednak jasne, że tajemnica tkwi właśnie w konkretnym genie i jego odmianach.

Wcześniej OBOZ.UA informował o tym, że naukowcy zbliżyli się do odkrycia pochodzenia życia.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości

Podstawowa pasta z tuńczyka: 5 minut na przygotowanie

Podstawowa pasta z tuńczyka: 5 minut na przygotowanie

Opcja na szybką przystawkę
Cukier miętowy w 10 minut: jak zrobić niezwykły preparat na zimę

Cukier miętowy w 10 minut: jak zrobić niezwykły preparat na zimę

Potrzebujesz tylko dwóch składników
Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Mogą być spożywane samodzielnie lub dodawane do wypieków