English
русский
Українська

Trending:

Dlaczego kiedyś spaliśmy w szafach i skrzyniach: ciekawe wyjaśnienie

Stare meble do spania przypominały szafy

Łóżka transformatorowe, które na dzień zamieniają się w szafę, hotele kapsułowe, które wyglądają jak szafa z dużymi półkami do spania, a nawet specjalne nisze sypialne w ścianach - wszystko to wydaje się być nowoczesnymi rozwiązaniami pozwalającymi zaoszczędzić miejsce i pieniądze. Jednak w rzeczywistości takie rozwiązania projektowe mają setki lat.

Dowodem na to jest muzeum w północnej Szkocji. Jak podaje BBC, można tam znaleźć mebel, który wygląda jak duża szafa wykonana z sosnowych desek. Szafa ma podwójne drzwi na całej swojej długości, a walizki są ułożone na niej. Można ją łatwo złożyć i przenieść w dowolne dogodne miejsce. Wewnątrz nie ma jednak półek ani wieszaków. Obiekt nie jest przeznaczony do przechowywania rzeczy - w rzeczywistości jest to stare łóżko.

Wieloosobowa szafa przypomina nowoczesny hotel kapsułowy

Takie szafy lub łóżka skrzyniowe można było znaleźć w całej Europie od średniowiecza do początku XX wieku. Był to bardzo popularny mebel do spania. Niektóre z nich były nawet bogato zdobione rzeźbieniami i oknami, przekształcone w dwupiętrowe łóżka, wyposażone w szuflady na pościel i niską ławkę ułatwiającą wchodzenie do środka.

Takie meble stały w domach mieszczan i chłopów, były łatwe do przestawienia i pozwalały na względnie wygodny sen, nawet jeśli dom miał bardzo mało miejsca. Znany jest przypadek z 1890 roku, kiedy to szkocka rodzina zabrała skrzynię z łóżkiem do stodoły i ktoś musiał spać w pobliżu psów i koni, ponieważ w domu nie było miejsca.

Biedniejsi ludzie, tacy jak chłopi, którzy wyjeżdżali do miast do pracy, mogli spać na takich łóżkach dla kilku osób jednocześnie. Czasami prowadziło to do uduszenia się podczas snu. Wiadomo, że we Francji pewna kobieta ukryła w takim łóżku trzech tajemniczych gości, którzy zmarli, ponieważ nie mieli czym oddychać. Aby temu zapobiec, zaczęto robić okna w szafach, aby umożliwić dopływ powietrza.

Takie łóżka były montowane na różne sposoby. Mogły być oddzielnymi meblami i poruszać się swobodnie lub mogły być wbudowane we wnęki lub przymocowane do ścian. Często miały też zasłony zamiast drzwi, co tworzyło atmosferę przytulności.

Gdy było mało miejsca, łóżko to można było umieścić nawet w stajni

Jedną z tajemnic popularności łóżek w szafie było to, że lepiej zatrzymywały ciepło w zimie, co było ważne przy ogrzewaniu piecowym. Takie łóżka pomogły ludziom przetrwać zimę podczas Małej Epoki Lodowcowej w XIV i XIX wieku. Jak wyjaśnił historyk Roger Ekirch, w tym czasie Europa i część Ameryki Północnej cierpiały z powodu ochłodzenia klimatu. Nawet Tamiza zamarzała 18 razy. Utrzymanie ciepła podczas snu było więc bardzo ważne.

Z czasem jednak łóżka skrzyniowe zaczęły kojarzyć się z biedą i życiem na wsi. Oprócz braku powietrza, powodowały one również pewne problemy higieniczne. Dlatego pod koniec XIX wieku ich popularność zaczęła spadać. Wiadomo jednak, że w wielu częściach Szkocji ludzie spali w szafach i skrzyniach nawet w 1900 roku.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA w Telegramie i Viberze, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości

Znajdź 11 zwierząt na obrazku: wciągająca łamigłówka

Znajdź 11 zwierząt na obrazku: wciągająca łamigłówka

Puzzle i złudzenia optyczne poprawiają zdrowie neurologiczne
W maju trzy znaki zodiaku poprawią swoje życie: kto ma największe szanse

W maju trzy znaki zodiaku poprawią swoje życie: kto ma największe szanse

Bądź otwarty na nowe możliwości i wyjdź ze swojej strefy komfortu
Dwa znaki zodiaku wkrótce spotkają bratnią duszę: kto stanie w obliczu fatalnego okresu

Dwa znaki zodiaku wkrótce spotkają bratnią duszę: kto stanie w obliczu fatalnego okresu

Twoje serce wie, czego potrzebujesz, więc nie ignoruj jego wskazówek