English
русский
Українська

Trending:

Nie potrzebujesz hydraulika: jak wyczyścić odpływ pod prysznicem i pozbyć się smrodu

Alina MilsentStyl życia
Jak wyczyścić odpływ pod prysznicem. Źródło: Stworzone z pomocą sztucznej inteligencji

Zatkany odpływ prysznicowy to częsty problem. Nadmiar mydła, długie włosy, a nawet pleśń mogą szybko zatkać rury, powodując nieprzyjemny zapach.

Na szczęście większość problemów można łatwo rozwiązać. Eksperci podpowiedzieli nam, jakie improwizowane sposoby pomogą pozbyć się kłopotu i zaoszczędzić pieniądze, nie wzywając hydraulika.

Jak często czyścić odpływ prysznicowy?

Rura odpływowa powinna być czyszczona co najmniej raz w miesiącu w celu usunięcia włosów i osadów z mydła. Zatory można odblokować za pomocą węża odpływowego, kupionych w sklepie produktów lub domowych roztworów zawierających sodę oczyszczoną, destylowany biały ocet lub wybielacz chlorowy.

Ważne ostrzeżenie: zmieszanie wybielacza chlorowego i octu może wytworzyć toksyczny gaz.

Jak używać węża odpływowego

Jeśli zator jest masą włosów pokrytych szumowiną mydlaną, która po prostu nie chce się ruszyć, potrzebny będzie wąż odpływowy.

 1. Jest on bardzo łatwy w użyciu: wystarczy zdjąć pokrywę odpływu, a następnie wepchnąć wąż do rury. Gdy zaczniesz odczuwać opór, oznacza to, że natrafiłeś na zator. Nie wyciągaj jeszcze węża. Obracaj go, aby usunąć zator.
 2. Gdy przestaniesz odczuwać opór, powoli wyciągnij wąż i usuń brud. Uruchom prysznic z pełną mocą na kilka minut, aby upewnić się, że wszystko jest czyste.

Produkty specjalne

Większość środków do czyszczenia odpływów jest oparta na zasadach i wykorzystuje wodorotlenek sodu i inne chemikalia do wytworzenia ciepła, które pomaga rozpuścić zatory.

Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać instrukcji. Większość środków czyszczących jest żrąca, dlatego zdecydowanie zaleca się stosowanie sprzętu ochronnego.

Jak wyczyścić zator za pomocą sody oczyszczonej i octu

Chociaż soda oczyszczona i ocet nie usuwają korków z włosów, są skuteczne w przecinaniu mydlin, które spowalniają odpływ wody.

 • Podgrzej około 4 szklanek wody w czajniku, a następnie ostrożnie wlej ją do odpływu. Jeśli masz rury PCV, użyj ciepłej wody z kranu zamiast wrzątku.
 • Dodaj filiżankę sody oczyszczonej do odpływu, a następnie filiżankę destylowanego białego octu. Nastąpi reakcja chemiczna.
 • Pozostaw mieszaninę na co najmniej 10 minut, a następnie spłucz gorącą wodą.

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów

Zapachy z kanalizacji są powodowane przez ścieki, bakterie lub pleśń. Zapachy mogą również pochodzić z mydlin, które gromadzą się w rurach. Kamień i ciemne, wilgotne warunki są idealną pożywką dla bakterii i pleśni powodujących nieprzyjemne zapachy. Regularne czyszczenie prysznica zaoszczędzi ci kłopotów.

 • Zdejmij pokrywę odpływu. Wyczyść ją dokładnie gorącą wodą i uniwersalnym detergentem. W razie potrzeby wyszoruj starą szczoteczką do zębów.
 • Dodaj szklankę sody oczyszczonej i szklankę octu do odpływu.
 • Odczekaj co najmniej 10 minut i przepłucz odpływ.

Aby zabić pleśń:

 • Zdejmij pokrywę odpływu i pozostaw ją w wodzie z 2 łyżeczkami wybielacza chlorowego na 10 minut.
 • Wyczyść odpływ. Potrzebne będą 2 szklanki gorącej wody i 1/2 szklanki wybielacza chlorowego w płynie. Wlej roztwór do odpływu i pozostaw na co najmniej godzinę.
 • Przepłucz odpływ. Wlej więcej gorącej wody do odpływu.

Subskrybuj kanały OBOZ.UA na Telegram i Viber, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Inne wiadomości

Podstawowa pasta z tuńczyka: 5 minut na przygotowanie

Podstawowa pasta z tuńczyka: 5 minut na przygotowanie

Opcja na szybką przystawkę
Cukier miętowy w 10 minut: jak zrobić niezwykły preparat na zimę

Cukier miętowy w 10 minut: jak zrobić niezwykły preparat na zimę

Potrzebujesz tylko dwóch składników
Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Mogą być spożywane samodzielnie lub dodawane do wypieków