English
русский
Українська

Trending:

Jak szybko i łatwo usunąć pianę z bulionu: dzielimy się prostymi życiowymi hackami

Kateryna JagovychLS Food
Jak usunąć pianę z bulionu. Źródło: foodnetwork.com

Należy natychmiast usunąć nieapetyczną szarą pianę, która tworzy się na bulionie podczas gotowania. Psuje ona zarówno wygląd, jak i smak potrawy. Ale jeśli po prostu usuniesz masę łyżką, będzie to bardzo czasochłonne i nieefektywne.

Redakcja FoodOboz opowie o trzech uniwersalnych sposobach na pozbycie się szarej piany na zupie. Możesz nawet upewnić się, że w ogóle się nie utworzy.

Można dodać olej

Dodaj olej

Ten składnik pomoże ci przygotować idealnie klarowny bulion. Zanim płyn się zagotuje, dodaj do bulionu odrobinę oleju - wystarczy łyżka stołowa. Krople oleju po prostu zneutralizują wszelkie cząsteczki, które mogą powodować tworzenie się piany.

Użyj serwetki

Użyj serwetki

Tuż przed zagotowaniem bulionu umieść na nim jednorazową serwetkę. Gdy zobaczysz, że zaczynają pojawiać się bąbelki, podnieś ją. Możesz to zrobić za pomocą łyżki lub innych sztućców.

Przygotowanie roztworu mięsnego

Cała piana i różne cząstki, które tylko zepsują smak potrawy, znajdą się na serwetce. Pozostanie czysta i pyszna zupa.

Usunąć pianę przed gotowaniem bulionu

Odpowiednie przygotowanie mięsa

Cząsteczki, z których zbiera się piana, są tworzone przez samo mięso. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest namoczenie produktu w słonej wodzie, w proporcji łyżka soli na litr wody. Mięso powinno być trzymane w tym płynie przez godzinę. Po tym czasie można całkowicie zapomnieć o tworzeniu się piany.

Klarowny, bogaty bulion

Wcześniej OBOZ.UA informował, jak zrobić idealną przezroczystą galaretkę

Inne wiadomości