English
русский
Українська

Trending:

Czy mięso można ponownie zamrozić: ekspert rozwiewa mity i wyjaśnia główne zasady

Yulia PoteriankoLS Food
Żywność, która została prawidłowo rozmrożona, może zostać ponownie umieszczona w zamrażarce.

Jeden z głównych aksjomatów kulinarnych mówi, że rozmrożony produkt nie powinien być ponownie zamrażany. Mówi się, że jest to szkodliwe dla jego smaku i całkowicie niszczy teksturę. Dlatego lepiej jest wyrzucić wszystko, co zostało rozmrożone w niewłaściwym czasie, bez względu na to, jak bardzo tego żałujesz.

Jednak, jak powiedziała Inverse Meredith Carothers, specjalistka ds. bezpieczeństwa żywności w Departamencie Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), nie jest to aż tak dramatyczne. W odpowiednich warunkach rozmrażania żywność można ponownie zamrozić.

Kiedy żywność może zostać ponownie zamrożona?

Według Carothersa, jeśli rozmrożony produkt był przechowywany w temperaturze nieprzekraczającej 5 stopni Celsjusza, czyli w lodówce, to można go włożyć z powrotem do zamrażarki - nie będzie w tym nic złego. Faktem jest, że w tej temperaturze tempo wzrostu bakterii, w tym niebezpiecznych, w produkcie jest maksymalnie spowolnione, więc jest mało prawdopodobne, aby E. coli lub salmonella miały czas na jego zepsucie. Dlatego zaleca się rozmrażanie żywności w lodówce - jest to zarówno bezpieczniejsze, jak i lepiej zachowuje jej smak.

Jeśli nie jest to możliwe, ekspert zaleca przestrzeganie zasady dwóch godzin. W ciągu dwóch godzin od wyjęcia żywności z zamrażarki bakterie nie mają czasu, aby rozwinąć się do niebezpiecznego poziomu. Dlatego taka żywność może ponownie trafić do zamrażarki. Dotyczy to zarówno surowej, jak i gotowanej żywności.

W żywności, która była rozmrażana przez dłuższy czas, bakterie mogą rozwinąć toksyny odporne na ciepło, których żadna obróbka cieplna nie jest w stanie zniszczyć. Ponadto mikroorganizmy namnażają się tak bardzo, że wielokrotne zamrażanie nie zabije ich, a jedynie uśpi, a po kolejnym rozmrożeniu podejmą swoją pracę z nową energią.

Ale co ze smakiem?

Jedyną rzeczą, na którą wielokrotne zamrażanie ma naprawdę negatywny wpływ, jest smak żywności. Wynika to z sublimacji, procesu, w którym woda w produkcie zamarza i odparowuje w niskich temperaturach, omijając fazę ciekłą. Po rozmrożeniu danie traci część soku, a w konsekwencji smak. Sytuacja będzie się pogarszać z każdym kolejnym razem.

Smak rozmrożonego produktu można poprawić, dodając odrobinę wody podczas gotowania. Zostanie ona wchłonięta w teksturę potrawy i w znacznym stopniu przywróci jej walory.

Jak napisał OBOZREVATEL, jesienią, gdy rynek jest pełen świeżych owoców i warzyw, można nie tylko zamrozić niektóre z nich na zimę. Jesień to dobry czas, aby dodać trochę zdrowej żywności do swojej diety.

Inne wiadomości

Podstawowa pasta z tuńczyka: 5 minut na przygotowanie

Podstawowa pasta z tuńczyka: 5 minut na przygotowanie

Opcja na szybką przystawkę
Cukier miętowy w 10 minut: jak zrobić niezwykły preparat na zimę

Cukier miętowy w 10 minut: jak zrobić niezwykły preparat na zimę

Potrzebujesz tylko dwóch składników
Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Morele w syropie na zimę: soczyste i zachowują swój kształt

Mogą być spożywane samodzielnie lub dodawane do wypieków